Ogród i dom

Jakie choroby zagrażają borówce amerykańskiej?

Jakie choroby zagrażają borówce amerykańskiej?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Borówka amerykańska jest zdrowym smakołykiem, który zdobył serca i zachwycił kubki smakowe Polaków. Do ciasta, jogurtu, deserów czy solo – w każdej odsłonie smakują wyśmienicie. Dlaczego warto je jeść i jakie choroby zagrażają ich uprawie?

Borówka dobra na wszystko

Jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa. Dobrze wpływa na pracę serca, wzmacnia kości, poprawia wygląd skóry, zapobiega nowotworom, wspomaga leczenie cukrzycy. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, wzmacnia układ odpornościowy, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Owoc-cud.

Szczególnie latem możemy podjadać je do woli, chociaż w sklepach zazwyczaj możemy je znaleźć przez cały rok. Niestety, jak każdy owoc i borówka narażona jest na różne choroby i szkodniki. Jakie choroby zagrażają temu jednemu z najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców?

Borówka amerykańska – choroby

Zgorzel pędów borówki – choroba objawia się pojawieniem się czerwono-filetowych plamek na pędach sadzonek. Jeśli szybko nie zareagujemy, postępująca choroba doprowadzi do zamierania krzewu.

Oparzelina – choroba wirusowa. Na powierzchni liści pojawia się brzegowa chloroza, która powoduje opadanie liści rośliny na początku lata.

Szara pleśń – to choroba grzybiczna, która infekuje młode pędy. Wirus hibernuje się w resztkach roślin, by w dogodnych dla jego rozwoju warunkach, czyli podczas wietrznej i wilgotnej pogody, przenieść się na młode tkanki. Zakaża zarówno kwiaty, które usychają, jak i owoce, które gniją.

Zainfekowane chorobą tkanki pokrywają się charakterystycznym szarym nalotem grzybni, czyli właśnie szarą pleśnią. Choroba szybko się rozprzestrzenia, dlatego konieczna jest natychmiastowa reakcja na niepokojące objawy.

Antraknoza – to porażenie słoneczne. Objawia się gniciem owoców, na których powierzchni pojawiają się ciemne kropki.

To tylko niektóre z chorób, jakie mogą dotknąć borówki amerykańskie. Aby temu zapobiec ważne jest prawidłowe dbanie o krzewy. Zachowanie prawidłowych odstępów pomiędzy sadzonkami, rozsądne podlewanie (strumień wody kierować bezpośrednio w ziemię) i szybkie reagowanie na niepokojące objawy to klucz do sukcesu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*