Ogród i dom

Co wchodzi w zakres prac na działkach?

Co wchodzi w zakres prac na działkach?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Praca na działce lub w ogrodzie wymaga od nas ogromnego zaangażowania niezależnie od pory roku. Na każdy miesiąc przypadają bowiem określone czynności związane zarówno z przygotowaniem gleby, jak i pielęgnacją roślin. Istnieją przy tym pewne konkretne zasady – np. porządkowaniem działek należy się zajmować wczesną wiosną, natomiast nawożeniem czy sadzeniem – w okresie letnim. Aby zapewnić sobie wysoki komfort pracy, z całą pewnością warto posiadać specjalny harmonogram i zaopatrzyć się we właściwe narzędzia. 

Podział czynności z uwzględnieniem pór roku

W miesiącach zimowych praca na działce ogranicza się w zasadzie jedynie do odśnieżania ścieżek, a także wykonywania drobnych cięć pielęgnacyjnych drzew oraz krzewów. Pod koniec marca można już natomiast usunąć z poszczególnych roślin zabezpieczenia, przystrzyc żywopłoty i dokładnie wygrabić z trawnika wszelkie liście, patyki czy wysuszoną trawę. Poza tym niekiedy konieczne jest zasypanie kretowisk i wyrównanie powierzchni gleby. Wiosna to również idealny czas na porządkowanie grządek, sadzenie zupełnie nowych krzewów czy drzew, a także rozmnażanie letnich oraz jesiennych bylin.

Z kolei w okresie letnim (czerwiec, lipiec, sierpień) należy pikować wysiane w poprzednich miesiącach rośliny dwuletnie (m.in. stokrotki, bratki i malwy), przycinać krzewy ozdobne i owocowe (zdzierając z nich zdrewniałe sadzonki pędowe), użyźniać glebę za pomocą nawozów potasowych i azotowych, a także wycinać dwuletnie pędy krzewów owocujących, zwłaszcza malin. Lipiec jest dodatkowo czasem wysiewu fasoli szparagowej, marchwi, buraków, rzodkiewki czy sałaty.

Jesień natomiast jest zarezerwowana na przekopywanie ziemi i wszelkie zabiegi służące rekultywacji gruntów, polegające na przywróceniu im wartości użytkowej (np. nawożenie, odchwaszczanie, osuszanie, pokrywanie warstwą świeżej ziemi), o czym można przeczytać na  http://www.pracowityogrodnik.pl/rekultywacja-gruntow/. Dotyczy to jednak głównie gleb bardzo zniszczonych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*