Technologie & IT

Jak zabezpieczyć przewody przed ich uszkodzeniem?

Jak zabezpieczyć przewody przed ich uszkodzeniem?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym domu prywatnym, biurze czy zakładzie przemysłowym znajduje się sporo przewodów, które są narażone na uszkodzenie pod wpływem różnych niekorzystnych czynników zewnętrznych (np. wysokiej temperatury, środków chemicznych czy zwierzęcych zębów). Z tego względu wymagają one zawsze odpowiedniej ochrony, gwarantującej im dłuższą żywotność. Na szczęście na rynku jest dostępnych mnóstwo elementów przeznaczonych stricte do optymalnego zabezpieczenia kabli. Wiele z nich spełnia dodatkowo funkcję estetyczną.

Oploty, dławnice i uchwyty to wybór oczywisty

Podstawowym zabezpieczeniem przewodów są specjalne oploty siatkowe oraz spiralne, które charakteryzują się niezwykle wytrzymałą strukturą i perfekcyjnie dopasowują się do wszelkich kabli – niezależnie od panujących w danym miejscu warunków środowiskowych. Ich ogromną zaletą jest zarówno łatwość mocowania, jak i doskonałe właściwości amortyzacyjne i antywibracyjne. Nadają się w szczególności do ochrony klasycznych przewodów podłączonych do instalacji elektrycznych rozmaitych maszyn oraz urządzeń. Drugą kategorię popularnych elementów zabezpieczających stanowią dławnice wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Ich rolą jest przede wszystkim umożliwienie przeprowadzenia kabla przez ścianę lub obudowę konkretnego sprzętu. Dodatkowo uszczelniają go i zapewniają optymalną ochronę przed uszkodzeniami natury mechanicznej czy wyrwaniem. Najczęściej spotykana jest ponadprzeciętnie trwała dławnica M20 ze wzmocnionego poliamidu. Alternatywą są tuleje odprężające i przepusty, które wyglądają bardzo podobnie. Na uwagę zasługują ponadto uchwyty, mające głównie na celu usystematyzowanie pracy okablowania i zaprowadzenie w nim należytego porządku. Znakomicie sprawdzają się też w procesie scalania poszczególnych przewodów. 

Nieco mniej powszechnie stosowane akcesoria

Do zabezpieczania kabli podłogowych służą zwłaszcza listwy maskujące i tzw. mostki. Posiadają one niski, półokrągły przekrój, dzięki czemu ograniczają do minimum ryzyko potknięcia się o przewody. Najlepiej w codziennym użytkowaniu spisują się wersje z aluminium, metalu i poliuretanu, choć na rynku znajdziemy również modele gumowe i plastikowe. Oto pozostałe godne wyróżnienia elementy:

– jednoskładnikowe rękawy żelowe i rękawy mechaniczne,

– tuleje termokurczliwe,

– węże o wzmocnionej odporności na ścieranie i chemikalia (mocowane za pomocą złączek i klamer),

– osłony ze stali nierdzewnej,

– łańcuchy energetyczne (gwarantują kablowi zasilającemu poruszanie się w ustalonej drodze i chronią go przed nadmiernym wygięciem).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*