Człowiek i styl

Koszulki polo – o tym nie miałeś pojęcia

Koszulki polo – o tym nie miałeś pojęcia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pod koniec XIX wieku wśród brytyjskiej klasy rządzącej wielką popularność zyskały sporty uprawiane na świeżym powietrzu. Spodnie jodhpur i koszulki polo były niezbędną częścią garderoby. Zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii z Indii, wraz z grą w polo. Pierwsze zdjęcia graczy wykonane w Indiach pokazują graczy ubranych w koszulki w paski. Z początku koszule polo miały długie rękawy i były wykonane z bawełny Oxford. Miały też kołnierzyk zapinany na guziki. Dzięki temu nie trzepocze on na wietrze. Pierwsza koszula z takim kołnierzykiem została wyprodukowana w 1896 roku. Wzór pasków miał odróżniać od siebie zawodników poszczególnych drużyn – jedni mieli paski poziome, drudzy ukośne. Do tej pory pozostają popularnym motywem, charakterystycznym choćby dla koszulki polo Tommy Hilfiger.

Wygląd koszulki polo

Polo mają zazwyczaj krótki rękaw, obowiązkowo kołnierzyk, dekolt z rozcięciem zapinany zwykle na dwa lub trzy guziki, czasami kieszonkę na piersi. Są produkowane najczęściej z bawełny, rzadziej z jedwabiu, wełny merynosów czy tkanin syntetycznych. Stosuje się też mieszanki włókien naturalnych i sztucznych. Koszulka polo istnieje nawet w wersji wieczorowej – jako sukienka polo.

Czego jeszcze nie wiesz o koszulce polo?

Polo mają dłuższy tył, by koszulka pozostała na swoim miejscu podczas schylania się. Pierwsze koszulki nosili gracze w Indiach, w Manipur. Stacjonujący tam brytyjscy żołnierze byli świadkami meczu w polo i założyli własny klub. Obecność koszulki polo w codziennej modzie zawdzięczamy jednak graczom w tenisa, którzy chcieli ulepszyć tradycyjne koszule z podwijanymi rękawami. Oczywiście żaden opis polo nie byłby kompletny bez Ralpha Laurena – człowieka, który przekształcił koszulkę w światowy fenomen. Zaczęło się od wytwórni Polo Ralph Lauren – nazwanej na cześć sportu, który według niego ucieleśnia aspiracyjny styl życia. Obecnie koszulki polo Ralph Lauren symbolizują zamożność, pochodzenie i ostatecznie także amerykański sen.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*