Technologie & IT

Specjalistyczne narzędzia do obróbki tworzyw sztucznych

Specjalistyczne narzędzia do obróbki tworzyw sztucznych
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tworzywa sztuczne są często wykorzystywane w zakładach przemysłowych do wytwarzania różnorodnych przedmiotów. Ich skuteczna obróbka jest możliwa dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom, które służą do wykonywania takich czynności, jak m.in. cięcie, wiercenie, frezowanie, toczenie oraz gwintowanie. Doskonałym przykładem są choćby przecinarki taśmowe. Wiele funkcjonalnych modeli można dostać na http://www.str-faktor.com/oferta/smart-pi%C5%82y-ta%C5%9Bmowe/dob%C3%B3r-pi%C5%82y-ta%C5%9Bmowej.html.

Maksymalna gładkość i ostrość urządzenia to wymóg konieczny 

Tworzywa sztuczne charakteryzują się w większości niską przewodnością cieplną i temperaturą topnienia (np. szkło lub plastik). Dlatego też do ich obróbki trzeba wykorzystywać wyłącznie narzędzia gładkie, wystarczająco dobrze naostrzone i posiadające właściwy kąt przyłożenia. Najlepiej sprawdzają się w tej roli produkty wykonane ze stali węglowej, szybkotnącej oraz twardej, ewentualnie z diamentu ceramicznego. W procesie toczenia używa się głównie specjalistycznych obrabiarek wyposażonych w nóż krojący i układ sprężony (odpowiedzialny za niwelowanie strumienia wiórów).

Z kolei do frezowania idealnie nadają się frezarki automatyczne jednoostrzowe lub dwuostrzowe, natomiast do wiercenia – wiertarki elektryczne z wiertłami o cienkim rdzeniu, kącie linii śrubowej 12-16 stopni oraz gładkich rowkach (przeznaczonych do odprowadzania odpadów). Oprócz tego w zakładach produkcyjnych i warsztatach często stosuje się nowoczesne piły taśmowe i ramowe oraz przecinarki do tworzyw sztucznych, gwintowniki z nożami dwuzębnymi, piece próżniowe (do osuszania gotowych elementów) i specjalne wirówki przemysłowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*