Ogród i dom

Estetyczna i funkcjonalna kuchnia – jak to połączyć?

Estetyczna i funkcjonalna kuchnia – jak to połączyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedyś kuchnia była nazywana sercem domu. Było to miejsce nie tylko przygotowywania, ale również spożywania posiłków. Dziś w wielu nowoczesnych aranżacjach kuchennych otwiera się kuchnię na część jadalną lub tworzy kuchenną wyspę, która pełni rolę stołu. Na szczęście wąska, ślepa kuchnia odchodzi w zapomnienie.

Funkcjonalna kuchnia, czyli jaka?

Przy planowaniu kuchni kluczową rolę odgrywa wielkość pomieszczenia. To właśnie przestrzeń, jaką dysponujemy, decyduje o doborze mebli i sprzętów (lodówka, kuchenka, okap, zmywarka). Teoretycznie im większa powierzchnia, tym więcej możliwości aranżacji. Jednak duża kuchnia nie zawsze jest funkcjonalna. Złotą zasadą funkcjonalnej kuchni jest tzw. trójkąt roboczy. Wierzchołkami tego trójkąta są lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Te trzy punkty nie powinny być zbyt od siebie oddalone, przyjmuje się odległość od 120 do 270 cm pomiędzy wierzchołkami. Funkcjonalna kuchnia to taka, w której do minimum ograniczymy chodzenie, obracanie się czy schylanie.

Idealnym rozwiązaniem byłoby zamówienie mebli na wymiar, gdzie blaty robocze byłyby na odpowiedniej wysokości, a dolne szafki były wyposażone w obrotowe lub wysuwane kosze ułatwiające wyciągnięcie z nich potrzebnych rzeczy. W funkcjonalnej kuchni rozmieszczenie przyborów kuchennych, naczyń, przypraw i produktów spożywczych odgrywa istotną rolę. Te najczęściej używane powinny być pod ręką, inne bezpiecznie schowane.

W funkcjonalnej kuchni wyróżnia się 5 stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Warto więc dostosować rodzaj sprzętów i akcesoriów kuchennych do danej strefy. Dzięki takiemu podziałowi usprawnimy pracę w kuchni i szybko znajdziemy potrzebne przybory czy produkty.

Estetyka w kuchni

Meble do kuchni muszą spełniać pewne standardy, aby posłużyły na długo i zachowały swój wygląd. Kuchnia to specyficzne środowisko, w którym meble narażone są na kontakt z wodą, wysoką temperaturą czy uszkodzenie ostrym przedmiotem. Dlatego blaty robocze i fronty szafek powinny być wykonane z materiału odpornego na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Ponadto blaty robocze muszą być odporne na wilgoć i ścieranie.

W przypadku sprzętów do zabudowy (piekarnik czy zmywarka) należy pamiętać, że urządzenia te nagrzewają się w czasie pracy oraz wytwarzają parę. Materiał wykorzystany na meble musi sprostać tym wyzwaniom i zapobiec ich niszczeniu. Dzięki odpowiednim izolatorom można ograniczyć wpływ tych czynników na meble.

Niezwykle ważne dla estetycznego wyglądu kuchni jest utrzymanie czystości. Dlatego fronty szafek powinny być gładkie, bez niepotrzebnych zdobień, w których mógłby się gromadzić tłuszcz i kurz. Przestrzeń między górnym i dolnym rzędem szafek najlepiej zabezpieczyć płytkami lub szklanym panelem. Zapewni to ochronę przed zalaniem i ułatwi utrzymanie czystości.

Korzystne połączenie

Funkcjonalność i estetyka to połączenie, które w przypadku kuchni doskonale się sprawdza. Duży wybór mebli kuchennych (gotowych i na wymiar) pozwoli nam dobrać zestaw zgodny z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Warto zaufać sprawdzonym (z polecenia) firmom lub uznanym producentom i cieszyć się piękną kuchnią przez wiele lat. Dzięki obecnym możliwościom można łączyć różne rodzaje materiałów i uzyskać niepowtarzalny efekt.

W dbałości o szczegóły

Estetyczna i funkcjonalna kuchnia to nie tylko meble. Warto zadbać o takie drobiazgi jak zastawa stołowa, dekoracje, sztućce czy akcesoria kuchenne. Pod adresem https://wenahome.pl/17-wmf znajdziemy wiele inspiracji dla naszej kuchni. Eleganckie wnętrze wymaga gustownej oprawy. Młynki i pojemniki na przyprawy, poza swą wartością użytkową, nadają kuchni nowoczesny wygląd. Gotowanie i serwowanie potraw stanie się o wiele przyjemniejsze dzięki funkcjonalnym garnkom i akcesoriom kuchennym.

W poszukiwaniu atrakcyjnych dodatków do kuchni warto zajrzeć na stronę https://wenahome.pl/14-villeroy-boch. Znajdziemy tu nie tylko dekoracje tematyczne (świąteczne) czy dla dzieci. Pod tym adresem kryje się oferta sztućców, szkła i porcelany. Bogaty wybór dekoracji nada naszej kuchni niepowtarzalny charakter. Przecież klimat tworzą właśnie drobne dodatki: doniczki z aromatycznymi ziołami, dekoracyjne świece, fantazyjne wazony czy piękne obrusy i serwety.

W doborze rozmaitych dodatków i dekoracji warto jednak postawić na pewną spójność, jeden styl. Jeśli wnętrze kuchni jest nowoczesne, to dodatkowe wyposażenie warto utrzymać w podobnym klimacie i postawić na nowoczesny design. Ważny jest umiar, bo przeładowane dodatkami wnętrze nie będzie ani estetyczne, ani funkcjonalne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*