Każdy zabieg może się wiązać z pewnymi utrudnieniami w powrocie do pełnej sprawności. Jest to szczególnie istotne w przypadku operacji stawów kolanowych czy biodrowych, leczenia złamań, wszczepiania endoprotez i rekonstrukcji więzadeł lub ścięgien. Jedną z najpoważniejszych ingerencji są zabiegi chirurgiczne dotyczące kręgosłupa. To właśnie wtedy wyjątkowo ważne jest odpowiednie postępowanie i profesjonalna rehabilitacja po przeprowadzonej operacji.
Osobą, która pomaga pacjentowi dojść do siebie po zabiegu jest fizjoterapeuta. Jego pierwszym zadaniem jest pomoc pacjentowi w pokonaniu bólu, który towarzyszy mu po poważnej ingerencji chirurgicznej. Dobrze poprowadzona rehabilitacja pooperacyjna pozwala także wzmocnić i utrzymać pozytywny efekt samego zabiegu. Ból pleców jest łagodzony przez specjalistów poprzez zastosowanie kinezyterapii, rozmaitych technik zmiany pozycji czy terapii manualnej.
Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom mięśnie pacjenta mają szansę szybciej powrócić do pełnej siły, wytrzymałości i stabilności. Fizjoterapeuta pomaga w odzyskaniu ruchomości każdej części ciała – bioder, ramion, kończyn dolnych. Wykwalifikowani specjaliści dobierają program ćwiczeń odpowiedni do indywidualnych predyspozycji, rodzaju zabiegu i stanu zdrowia konkretnej osoby.
Rehabilitacja po przeprowadzonym zabiegu jest bardzo ważna, ponieważ pomaga zapobiec ponownej kontuzji lub nawrotowi pierwotnego problemu. Pozwala uzyskać pełną sprawność ciała i kompatybilność poszczególnych jego narządów. Wiele ze stosowanych podczas rehabilitacji ćwiczeń pacjent może wykonywać również sam w domu, przyspieszając swój powrót do pełnej sprawności.