Warunki klimatyczne panujące w naszym kraju wymagają ocieplania budynków mieszkalnych od fundamentów aż po sam dach. W przeciwnym razie ciepło ucieka na zewnątrz, co skutkuje wzrostem rachunków za ogrzewanie. Najczęściej wykorzystywanym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, choć dobrze w tej roli sprawdza się również styropian. Poza tym w ostatnich latach dosyć popularne stało się ocieplenie pianką PUR (poliuretanową), wyróżniającą się znakomitą przyczepnością zarówno do powierzchni poziomych, jak i pionowych.
Najbardziej popularnym materiałem stosowanym do izolacji termicznej domów jednorodzinnych i innych obiektów jest szklana albo skalna wełna mineralna. Posiada ona bowiem wystarczającą izolacyjność cieplną (lambda od 0,030 do 0,043 W/(m.K)), a jednocześnie jest stosunkowo tania. Odznacza się również dobrą izolacją akustyczną i jest odporna na działanie ognia czy substancji chemicznych. Występuje w trzech różnych postaciach – płyt o grubości 5-25 cm (nasączanych impregnatem), mat o gęstości powyżej 26 kg/m3 (zwiniętych w bele o szerokości 20-125 cm) oraz granulatu w formie wełnianych strzępków.
Termomodernizacja budynku może również zostać wykonana z użyciem styropianu (płyty lub granulat), który jest materiałem lekkim, niezbyt nasiąkliwym i dosyć sztywnym. Jego współczynnik lambda to przeważnie 0,031-0,045 W/(m.K). Najlepiej sprawdza się wersja grafitowa o nazwie neopor. Ostatnim polecanym produktem jest tzw. polistyren ekstrudowany XPS, nieco podobny do styropianu. Wyróżnia się jednak lepszymi właściwościami ciepłochronnymi i większą twardością, co pociąga za sobą także wyższą cenę. Można go kupić jako płyty o fazowanych krawędziach, znakomicie nadające się do łączenia na wpust i na zakład.