Istnieje wiele rodzajów klocków dla dzieci, ale najczęściej dostępne w sprzedaży są klocki drewniane, klocki plastikowe oraz klocki magnetyczne. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, dlatego rodzice powinni uważnie wybierać przed zakupem.
Drewniane klocki są znacznie droższe od plastikowych. Mogą być pomalowane lub zabarwione i mają wycięte rowki, dzięki czemu można je układać i blokować razem. Możesz użyć drewnianych klocków do stworzenia wszelkiego rodzaju budynków, pojazdów lub domów. Można je również wykorzystać do tworzenia dróg lub torów dla zabawkowych samochodów. Wadą drewnianych klocków jest to, że mogą się odpryskiwać i łamać, jeśli zostaną upuszczone na twardą powierzchnię, taką jak beton lub kafelki.
Plastikowe klocki oferują świetny stosunek jakości do ceny, ponieważ są niedrogie, ale wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać ostrą zabawę dzieci przez wiele lat użytkowania. Są one dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, w tym kwadratowe, prostokątne, trójkątne, okrągłe i sześciokątne kształty, które pozwalają na wykorzystanie ich do budowy wszelkiego rodzaju budynków, pojazdów lub domów. Klocki te są zazwyczaj jaskrawo kolorowe, dzięki czemu przemawiają do wyobraźni małych dzieci, które bawią się nimi w domu lub na zewnątrz w ogrodzie lub na placu zabaw w szkole podczas przerw między lekcjami.
Klocki magnetyczne wykonane są z połączenia plastiku i metalu. Każdy klocek ma magnes na tylnej stronie i przywiera do każdego innego klocka o tej samej polaryzacji. Pozwala to na tworzenie bardzo kreatywnych projektów i kształtów, zwłaszcza, że magnesy można umieścić w dowolnym miejscu na bloku. Magnesy są na tyle silne, że mogą utrzymać duże konstrukcje bez upadku. Jednak klocki te nie są przeznaczone dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, ponieważ mogą one połknąć małe części, które odrywają się podczas żucia lub gryzienia przez niemowlęta lub małe dzieci. Warto jednak pomyśleć o klockach z magnesami pod kątem starszych dzieci – dzięki nim wzbudzisz ich ciekawość i wyobraźnię.