Ogród i dom

Co jaki czas powinno się robić przegląd instalacji elektrycznych?

Co jaki czas powinno się robić przegląd instalacji elektrycznych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odkrycie i upowszechnienie elektryczności umożliwiło ludzkości dynamiczny rozwój. Obecnie każdego dnia korzysta się z szeregu maszyn i urządzeń zasilanych prądem. Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowo działająca instalacja może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W wykryciu i usunięciu usterek pomóc mogą okresowe przeglądy.

Okresowe pomiary zlecane przez właścicieli i zarządców budynku

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami okresowe pomiary instalacji elektrycznej mają charakter obligatoryjny. Obowiązek zlecania wykonania przeglądu spoczywa na właścicielach bądź zarządcach nieruchomości. Przyjmuje się, że czynności kontrolne i konserwacyjne powinno się wykonywać raz na 5 lat. W przypadku niedotrzymania tego terminu na zarządcę może zostać nałożona kara finansowa. Wykonywanie pomiarów jest niezbędne także przy projektowaniu budynków lub mieszkań. Jeżeli kogoś interesują profesjonalne pomiary elektryczne Poznań jest miejscowością, na terenie której znajdują się firmy świadczące tego rodzaju usługi.

Dlaczego okresowe pomiary są istotne

Warto pamiętać, że nieprawidłowo działająca instalacja może zwiększać ryzyko wystąpienia pożaru spowodowanego zwarciem. Brak okresowych przeglądów instalacji sprawia, że w przypadku spalenia się domu lub mieszkania, firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania, uznając, że właściciel lub zarządca nieruchomości nie dopełnił swojego obowiązku. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, które szczególnie latem mocno obciążają istniejącą instalację. Regularne przeglądy pozwalają uniknąć problemów i zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwarcia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*