Biznes i finanse

Co powinna zawierać deklaracja podatkowa?

Co powinna zawierać deklaracja podatkowa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Deklaracja podatkowa jest obowiązkową formą przekazywania informacji dla celów podatkowych. Składają ją zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Najpopularniejsze deklaracje podatkowe w Polsce to: PIT, CIT i VAT.  Jakie deklaracje należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego, będąc przedsiębiorcą? A które wnioski gdy nie prowadzi się działalności gospodarczej? 

Deklaracje podatkowe firm

Zeznanie roczne osób prawnych czy podatkowych grup kapitałowych to CIT-8. Wykazuje się w nim wysokość dochodów lub straty poniesionych przez podatnika podatku dochodowego za dany rok podatkowy.  Na tej właśnie podstawie dokonuje się wypłata należnego nam podatku od wykazanego dochodu, a sumy zaliczek należnych. Natomiast deklaracje VAT muszą składać wszyscy czynni podatnicy VAT za kwartał lub okres miesięczny. Są to podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Najczęściej występują dwa rodzaje tych deklaracji: VAT 7 i VAT 7K. 

Deklaracje podatkowe pracowników oraz emerytów

Najbardziej znaną deklaracją dla osób fizycznych jest PIT-37. Wypełniają ją podatnicy w celu zeznania osiągniętego dochodu w roku poprzednim. Składa się je do 30 kwietnia po roku podatkowym. Najpierw jednak płatnicy wysyłają do podatników informację w deklaracjach PIT-11, w którym wykazywane są przychody osoby, kwota uzyskania przychodu, wpłacone zaliczki czy składki na ubezpieczenie. Zaś w PIT-37 obliczamy na tej podstawie nasz dochód, a także podatek, który musimy lub nie od niego zapłacić. 

Ponadto w tej deklaracji możemy znaleźć rubryki: 

– miejsce i cel zeznania

– dane i adres zamieszkania

– informacje dodatkowe

– dochody i straty ze źródeł przychodów

– odliczenia od dochodu

– obliczenie podatku

– kwoty zwiększające podstawę opodatkowania/zmniejszające stratę

– odliczenia podatkowe

– kwota, którą należy zapłacić albo nadpłata

– odsetki

– zaliczki

–  wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)

– oświadczenie i podpis podatnika

– adnotacje urzędu

Artykuł przygotowany we współpracy z biurem księgowym INFO POWER.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*