Rynek budowlany

Co wyrabia się w zakładach hutniczych?

Co wyrabia się w zakładach hutniczych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakłady hutnicze stanowią nieodzowny element przemysłowego krajobrazu. Wyrabia się tutaj głównie produkty na bazie stopu stali oraz innych metali. Mogą to być produkty przeznaczone do dalszej obróbki, lub też gotowe wyroby hutnicze.

Wyroby hutnicze do obróbki plastycznej

W zakładach hutniczych przede wszystkim wytwarza się wyroby na bazie stali i stopów innych metali. To tzw. półwyroby hutnicze, które powinny na dalszym etapie zostać poddane obróbce. Mają one zazwyczaj postać sztab, które powstają w odlewni, kęsów, śrutu metalowego, czy też lasek. Warto tutaj dodać, że śrut jednak może być również użyty jako produkt gotowy – choćby jako śrut strzelniczy.

Gotowe produkty hutnicze

Zakłady hutnicze są również miejscem gdzie wyroby poddaje się obróbce plastycznej. Wówczas trafiają one na rynek w postaci blachy, taśmy, prętów, czy też drutów. Mogą to być również profile hutnicze zazwyczaj wykorzystywane w budownictwie. Mamy tutaj na myśli teowniki, dwuteowniki, zetowniki, czy też kątowniki. Warto zwrócić uwagę na szeroki wybór prętów stalowych, do obróbki, których stosuje się różnorodne technologie.

Szczególne zastosowanie ma tutaj stal ciągniona. To wyrób hutniczy, który formowany jest zimno. Dzięki tej technologii możliwe jest uzyskanie wysokiej precyzji wymiarów wyrobu hutniczego oraz większej wytrzymałości. Ta technologia pozwala również na produkcję wyrobów o niewielkich rozmiarach. Pręty i płaskowniki ze stali ciągnionej znajdują zastosowanie głównie w budowie maszyn, przemyśle elektrotechnicznym, czy też do produkcji wysokiej jakości sprzętu optycznego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*