Czego w pracy używa strażak?

Praca strażaka należy do jednych z najniebezpieczniejszych profesji. Zawodowi i ochotnicy strażacy uczestniczą przede wszystkim w akcjach gaśniczych, w których stosują pompy hydrauliczne o wielkiej mocy, ale nie tylko. To oni często pojawiają się pierwsi na miejscu wypadków drogowych oraz innych katastrof naturalnych. W czasie akcji ratowniczych pomagają oni w wydobyciu ofiar i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

Nowoczesne rozwiązania w pożarnictwie

Dzięki rozwojowi technologii znacznie poprawiły się zarówno możliwości działania, jakimi dysponują strażacy, jak i poziom ich bezpieczeństwa. Do podstawowego wyposażenia strażaka należą m.in. nowoczesne hełmy strażackie, wytrzymałe rękawice techniczne oraz specjalistyczne kombinezony odporne na działanie wysokiej temperatury. Niebagatelną rolę w czasie akcji gaśniczej mają także aparaty powietrzne. Dzięki nim strażacy mogą spędzać znacznie więcej czasu w mocno zadymionych pomieszczeniach, bez zagrożenia dla dróg oddechowych.

Strażacy ratują ludzkie życie nie tylko w przypadku pożarów. Ich pomoc jest nieodzowna także w obliczu wypadków drogowych, zwłaszcza tych, w których bierze udział wiele samochodów lub pojazdy o dużej masie. Dzięki nożycom hydraulicznym oraz pneumatycznym poduszkom powietrznym potrafią oni dotrzeć do ofiar wypadków, nawet jeśli są one zakleszczone w samochodach lub uwięzione pod nimi. Doskonale przeszkoleni w dziedzinie pierwszej pomocy strażacy udzielają wsparcia innym służbom. Ich szybkie i profesjonalne działanie znacznie zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanych nawet w najtrudniejszych warunkach.

Zostaw Komentarz

dwa + sześć =