Czy certyfikat językowy jest ułatwieniem w znalezieniu pracy?

Wielu Polaków wyjeżdża za granicę, aby zarobić szybciej i więcej niż u nas. Nasz rynek pracy jest z kolei atrakcyjny przede wszystkim dla cudzoziemców z Europy Wschodniej. Gros z tych osób wykonuje proste prace fizyczne nie wymagające specjalnych kwalifikacji, część z nich pracuje jako wyspecjalizowani fachowcy, choćby spawacze czy operatorzy maszyn CNC, a pozostali szukają sposobu aby dostać pracę umysłową, często na wysokich stanowiskach, zgodnie ze swoim wykształceniem i doświadczeniem. 

Bariera językowa

Niestety często problemem jest bariera językowa. Oczywiście opanowanie języka obcego w stopniu komunikatywnym dla większości osób nie stanowi problemu, ale już poznanie go w taki sposób, aby pozwalał swobodnie pracować na dowolnym stanowisku, nie należy do najłatwiejszych zadań. Stąd też obawa pracodawców, przed zatrudnianiem specjalistów zza granicy. W końcu niedopuszczalne byłyby chociażby błędy ortograficzne i gramatyczne w firmowej korespondencji lub dokumentacji! 

Certyfikat językowy

Dokument, poświadczający, że kandydat posługuje się biegle językiem, w którym stara się o pracę lub tym, który jest wymagany na danym stanowisku jest więc na wagę złota. Obcokrajowcom pomoże go zdobyć szkoła języka polskiego dla obcokrajowców.

Zostaw Komentarz

18 + 20 =