Gromadzenie i ponowne wykorzystanie deszczówki, to prosty i coraz bardziej popularny sposób na ograniczenie zużycia wody użytkowej przez gospodarstwa domowe. Do tego celu konieczne jest zastosowanie zbiornika podłączonego do wylotu z rynien. W sprzedaży znaleźć można modele o różnej wielkości. Zazwyczaj większej pojemności towarzyszy wyższa cena. Wiele osób uważa, że im większy zbiornik, tym lepiej, ponieważ można zgromadzić więcej wody. Nie do końca jest to prawdą.
Żeby cała inwestycja była opłacalna i szybko się zwróciła, należy dobrać zbiornik optymalnej wielkości. Do obliczenia, jaka pojemność będzie optymalna trzeba znać średnioroczną ilość opadów na danym terenie oraz powierzchnię zlewni, czyli długość i szerokość dachu. Przy obliczeniach trzeba także uwzględnić współczynnik spływu uwzględniający nachylenie dachu i rodzaj zastosowanego pokrycia. Warto też sprawdzić, w jakich rozmiarach zbiorniki są dostępne na https://centrum-sciekow.pl.
Podczas wyboru pojemnika na wodę deszczową, należy zwrócić także uwagę na wielkość zapotrzebowania na wodę deszczową. Jeśli deszczówka ma być wykorzystywana jedynie do okresowego podlewania ogrodu, zakup dużego zbiornika mija się z celem. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy woda opadowa ma być wykorzystywana zarówno do podlewania ogrodu, jak i zasilania urządzeń łazienkowych, takich jak toalety, pisuary, czy pralki.
Takie instalacje stają się coraz popularniejsze w domach jednorodzinnych. W zbiornikach na deszczówkę podziemnych montuje się specjalne pompy, które doprowadzają wodę do ogrodowych spryskiwaczy oraz sanitariatów. Żeby cały układ działał sprawnie i wydajnie potrzebny jest duży zbiornik, który będzie w stanie zgromadzić odpowiednią ilość deszczówki. Aby dokonać wyboru zbiornika optymalnej wielkości, warto skorzystać z wygodnych, internetowych kalkulatorów.