Jeszcze do niedawna osoba fizyczna, która zamierzała korzystać z samochodu musiała go kupić. Obecnie na rynku pojawiła się nowa możliwość, a mianowicie długoterminowy najem samochodu. W związku z tym, że jest to usługa oferowana w Polsce od niedawna, warto przyjrzeć jej się bliżej i sprawdzić, czy korzystanie z niej jest w ogóle opłacalne.
Długotrwały najem samochodu to nic innego jak umowa na czasowe korzystanie z określonego samochodu za odpowiednią opłatą. Klient zainteresowany taką usługą wypożycza samochód, za który płaci miesięczny abonament. W cenę abonamentu wliczone są koszty ubezpieczenia i serwisowania pojazdu. Zazwyczaj przedmiotem długoterminowego najmu są samochody nowe. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba posiadać dużej ilości gotówki, aby móc jeździć salonowym autem. Dzięki temu, że płatność rozłożona jest na raty, których wysokość jest z góry określona, klient wie ile zapłaci za korzystanie z samochodu. Najważniejszą wadą takiej umowy jest to, że zawarty jest w niej zapis określający maksymalną ilość kilometrów jaką można pokonać wypożyczonym samochodem. Przekroczenie tego limitu skutkuje naliczeniem dodatkowych opłat. Długoterminowy najem powinni więc rozważyć przede wszystkim ci kierowcy, którzy nie pokonują każdego dnia zbyt wielu kilometrów. Należy też pamiętać, że chociaż w cenę wynajmu wliczone są koszty ubezpieczenia, to bardzo często w przypadku spowodowania szkody zostanie naliczona dodatkowa opłata.
Pomimo tych wad i ograniczeń usługa długotrwałego najmu samochodów wydaje się interesująca. Czy jednak jest opłacalna? Zestawiając koszty związane z kupnem oraz użytkowaniem auta przez kilkanaście miesięcy i koszty abonamentu opłacanego przez taki sam okres, okaże się, że za wypożyczenie auta zapłaci się mniej. Wygląda więc na to, że wypożyczenie samochodu na dłuższy czas może się opłacać i w niedalekiej przyszłości stać się alternatywą do kupowania pojazdów na własność.
Artykuł napisany we współpracy z Rentis – wynajem samochodów Poznań.