Człowiek i styl

Jak często należy wymieniać opony w motocyklu?

Jak często należy wymieniać opony w motocyklu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy motocyklista zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest właściwa konserwacja swojego pojazdu. Dzięki niej możliwa jest w pełni bezpieczna jazda z największymi osiągami. Ale na co zwrócić szczególną uwagę przed wyruszeniem w podróż?

Jak zadbać o swój motocykl?

Oczywiście, każdy osobny element motocykla wymaga uważnej kontroli, czy jest on w pełni sprawny. Jednak jedną z istotniejszych rzeczy może okazać się ogumienie. Jest ono szczególnie narażone na uszkodzenia po długotrwałej, szybkiej jeździe na trudnej nawierzchni. Mimo wszystko nawet jeśli jesteśmy bardziej spokojnymi kierowcami, sumiennie przestrzegającym limitu prędkości na drodze, wymiana opon okazać się może niezwykle ważna. A zatem, jak często powinno się to robić?

Zależeć to może od konkretnej sytuacji, a dokładniej od:

– parametrów opony,

– rodzaju motocykla,

– jego ciężaru,

– stylu jazdy,

– warunków, w jakich opona jest użytkowana.

Obecne przepisy jednoznacznie wskazują na to, że opona musi zostać wymieniona w przypadku, kiedy grubość bieżnika wyniesie mniej niż 1,6 milimetra. Nad wymianą taką powinno zastanowić się również w przypadkach, kiedy zużycie bieżnika jest bardzo nierównomierne lub opona z jednej strony jest znacznie bardziej starta niż z drugiej. Oczywiście, koniecznie trzeba także sprawdzić, czy ogumienie nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych.

Po jakim czasie zużywa się opona?

Szacuje się, że przeciętna opona zużywa się po około 15 tys. kilometrów. Jednak w trudniejszych warunkach może ona ulec zniszczeniu już po 5-6 tys. kilometrów. Jest to średni przebieg typowego motocyklisty w trakcie jednego sezonu. Jak więc widać, czas ten nie jest aż tak długi. Z tego powodu warto zastanowić się nad zakupem zapasowej opony już teraz, a szeroką ofertę tego typu produktów znajdziemy na stronie https://plusgum.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*