Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie?

Wiele źródeł przestrzega przed negatywnym wpływem klimatyzacji na ludzki organizm. Mówi się o różnicach temperatur, zagrożeniach związanych z bakteriami i nie tylko. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Zadaniem klimatyzacji jest wymiana powietrza i wentylacja, utrzymanie stałej, korzystnej dla człowieka temperatury, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków. O ile w przypadku klimatyzacji starszej generacji często wiązało się to z wysuszeniem powietrza, dziś raczej nie jest to problemem. Nowoczesne urządzenia nawilżają powietrze wprowadzane do budynku, zapewniając optymalne warunki i zapobiegając przesuszeniu skóry oraz oczu.

Nie ma również sensu obawiać się bakterii, grzybów czy wirusów, jakie rzekomo mają wędrować przewodami klimatyzacyjnymi. Owszem, istnieje takie ryzyko, ale tylko w przypadku klimatyzacji, która nie jest serwisowana i w której nie wymienia się filtrów. Właściwie funkcjonujący system klimatyzacji jest wręcz korzystny dla alergików, szczególnie wrażliwych na bytujące w powietrzu drobnoustroje. Dzięki filtrom powietrza usuwają z niego cząsteczki kurzu, pyłki, czy roztocza.

Warto zwrócić również uwagę na to, jak szybko zmieniamy temperaturę przy wchodzeniu i wychodzeniu z klimatyzowanego budynku. Aby uniknąć przeziębień w środku lata dobrze jest stopniować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, by nie doznać szoku, który osłabia organizm.
Podsumowując, klimatyzacja jest bardzo przydatnym wynalazkiem i jeśli tylko korzystamy z niej z rozsądkiem, nie powinna mieć negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Jeśli interesuje Ciebie klimatyzacja do biura Kraków i okolice obejmują zasięg firmy Waso Klim, która ma dobrą renomę na rynku.

Chcesz założyć pompę ciepła w Gliwicach? Przejrzyj oferty Waso Klim.

Zostaw Komentarz

10 + dwa =