Jak mądrze dobrać opony – na zimę i na lato?

Używanie opon zimowych latem i odwrotnie nie jest dobrym pomysłem. Są one bowiem dostosowane do odpowiadających tym porom roku warunków atmosferycznych. Wykorzystywanie sezonowego ogumienia przez cały rok skutkuje szybszym ścieraniem powierzchni, może być także niebezpieczne. Jeśli zapomniałeś zmienić letnie opony na zimowe, z pewnością pamiętasz, jak łatwo wpaść w poślizg. Czym zatem się kierować, aby wybrać odpowiednie opony na dany sezon?

Ogumienie sezonowe

Opony zimowe najłatwiej rozpoznać po specjalnym oznaczeniu. Jest to płatek śniegu umieszczony na tle 3 szczytów górskich. Może posiada też dodatkowo litery M+S, czyli błoto i śnieg (od pierwszych liter angielskich słów Mud+Snow). Na letnich oponach pojawia się natomiast rysunek chmury z deszczem lub słońcem. W tym wypadku nie ma jednak jednolitej normy, więc producenci stosują różne oznaczenia.

Najważniejszym parametrem podczas zakupów jest oczywiście odpowiednio dobrana wielkość opon. Trzeba też zwrócić uwagę na prędkość i nośność ogumienia. Możesz to sprawdzić w instrukcji użytkowania samochodu. Wchodząc z kolei do Internetu w poszukiwaniu odpowiedniej opony sklep online będzie do Twojej dyspozycji. Po wyszukaniu odpowiedniej opcji i wybraniu najważniejszych właściwości pojawi się dopasowany do Twoich potrzeb asortyment.

Jeśli wybierasz opony zimowe, zwróć uwagę na rodzaj bieżnika. Dla lekkich samochodów osobowych sprawdzą się takie o symetrycznej budowie. Dla większych aut oraz dla kierowców często podróżujących dużo lepiej sprawdzają się bieżniki kierunkowe. Układają się one w kształt litery U lub V. Znacząco ułatwiają odprowadzanie wody i zdecydowanie lepiej trzymają się na zakrętach, nawet na zaśnieżonym podłożu.

Dla opon letnich także stosuje się bieżniki symetryczne i kierunkowe. Jeśli poruszasz się głównie po mieście, dobrym wyborem będą te pierwsze. Dla osób często podróżujących warto rozważyć opcję z bieżnikiem kierunkowym.

Zostaw Komentarz

trzy + dziewięć =