Rynek budowlany

Jak sprawdza się stan techniczny budynków?

Jak sprawdza się stan techniczny budynków?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy właściciel budynku jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno samemu obiektowi, jak i mieszkającym w nim osobom. Jednym z jego podstawowych zadań powinno być utrzymanie prawidłowego stanu technicznego budynku, co w praktyce oznacza przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo jego konstrukcji.

Badania nieniszczące to podstawa

Jeśli chodzi o budynki mieszkalne i przemysłowe, najczęściej przeprowadzane badania sprawdzające ich trwałość i jakość wykonania to tzw. badania nieniszczące NDT (Non-Destructive Testing). Pozwalają one wykrywać wszelkie nieciągłości materiałowe, a także są pomocne w dokonywaniu ogólnej oceny właściwości użytych materiałów. Ich ogromną zaletą jest wykorzystywanie metod, które nie naruszają ani zdolności wytrzymałościowych, ani eksploatacyjnych budynków.

Można do nich zaliczyć:

badania wizualne, nazywane inaczej wzrokowymi, które są najpopularniejsze i polegają na obserwacji konstrukcji gołym okiem, bez specjalistycznych przyrządów optycznych i urządzeń
– badania penetracyjne
– badania magnetyczno-proszkowe
– badania radiograficzne
badania ultradźwiękowe

Badania nieniszczące powinny być wykonywane co rok lub co pięć lat. Ten pierwszy okres dotyczy sprawdzania przewodów kominowych oraz instalacji gazowych, natomiast drugi – instalacji elektrycznych oraz piorunochronnych, a ponadto estetyki danego obiektu i jego otoczenia. Warto pamiętać o tych zasadach, ponieważ niestosowanie się do nich może skutkować otrzymaniem kary w określonej przez ustawę wysokości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*