Jak urozmaicić lekcje matematyki?

Matematyka jest jednym z najważniejszych przedmiotów na każdym etapie kształcenia. Wielu nauczycieli dwoi się więc i troi, by wyjść nieco poza ten nawias i skutecznie urozmaicić prowadzone zajęcia. Niektórzy z nich posuwają się do naprawdę wyjątkowych sposobów, z których uczniowie z przyjemnością korzystają. Jakie to metody i czy naprawdę sprawiają, że lekcje stają się nie tylko ciekawsze, ale i nauka dużo bardziej efektywna?

Zajęcia matematyki w plenerze? Dlaczego nie!

Głównym zadaniem nauczyciela matematyki jest przekazanie wiedzy młodym ludziom w taki sposób, by nie tylko mogli zaliczyć sprawdziany, ale by również wynieśli coś z tego przedmiotu dla siebie. W tym przypadku jednym z przykładów na urozmaicenie zajęć może być przeniesienie ich na świeże powietrze. W trakcie takiej praktycznej lekcji, z użyciem rozmaitych pomocy dydaktycznych z matematyki, nauczyciel może pokazać swoim uczniom jak podstawowa wiedza, np. z zakresu geometrii, przydaje się w codziennym życiu.

Najczęściej jednak nie ma możliwości przeniesienia zajęć na świeże powietrze. Wówczas warto pokazać uczniom, że lekcja w klasie wcale nie musi być nudna. W tym celu warto zastosować wiele różnych przyborów tablicowych do matematyki,  takich jak doskonale wszystkim znane linijki, ekierki lub cyrkle w niezwykłych rozmiarach, a także plansze magnetyczne, w młodszych klasach kolorowe cyferki, a nawet wielobarwne kredy. Każdorazowe zastosowanie takich narzędzi zwiększa szansę na przyciągnięcie uwagi uczniów i jednoczesne podniesienie efektywności nauczania.

 

Zostaw Komentarz

cztery + 6 =