Oleje silnikowe różnią się między sobą dość znacznie, dlatego nie możemy po prostu pójść do sklepu, kupić dowolnego oleju i wlać go do silnika. Ryzykujemy wtedy zatarcie motoru, z powodu wystąpienia nieprawidłowego filmu smarnego pomiędzy trącymi elementami. Podpowiadamy w jaki sposób wybrać olej silnikowy tak, by nie ryzykować uszkodzenia naszego motoru i kosztownego remontu. Dowiemy się także co oznaczają symbole, których producenci używają do opisu swoich produktów i umieszczają na opakowaniach.
Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, to otworzyć instrukcję obsługi i poszukać tam informacji o zalecanym przez producenta oleju. Jeżeli został zalecony konkretny typ, to należy po taki właśnie udać się do sklepu. Można też, np. na stronie https://liquimoly.sklep.pl/83-oleje-silnikowe, zamówić oleje za pośrednictwem internetu, po atrakcyjnych cenach. Czasami producent dopuszcza pewien wybór, jeżeli chodzi o konkretny olej do silnika. Dlatego powinniśmy też wiedzieć co oznaczają konkretne symbole na opakowaniu.
Każdy olej posiada bardzo ważny parametr, jakim jest jego lepkość w różnych temperaturach. Jest on wyrażany dwoma liczbami, rozdzielonymi literą „W”. Dlatego na półce sklepowej znajdziemy np. olej 0W30, 5W40, 10W50 i tym podobne. Pierwsza cyfra bądź liczba oznacza lepkość w niskich temperaturach. Im niższa, tym łatwiej będzie uzyskać film smarny podczas rozruchu silnika w mrozie. Druga natomiast to lepkość podczas temperatury pracy silnik (zazwyczaj około 90-100 stopni). Im wyższa, tym film smarny będzie grubszy, dlatego też do motorów wyjątkowo wysilonych stosuje się np. oleje 5W50 albo nawet 10W60.