Technologie & IT

Hydraulika siłowa – jaka jest jej rola?

Hydraulika siłowa – jaka jest jej rola?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Hydraulika siłowa to dziedzina znajdująca szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zasadza się ona na praktycznym wykorzystaniu wiedzy na temat zachowania cieczy w układach zamkniętych.

Wprawienie cieczy w ruch za pomocą ciśnienia, pozwala wyzwolić energię, którą wykorzystać można do zasilenia maszyn, narzędzi oraz innych układów pracy w wielu branżach, m.in. w górnictwie, rolnictwie i przemyśle budowlanym.

Szerokie pole zastosowania

Układy hydrauliki siłowej charakteryzuje prostota oraz łatwość sterowania, dzięki czemu z powodzeniem zastępować mogą one bardziej skomplikowane układy mechaniczne lub elektroniczne.

System hydrauliki siłowej składa się z wielu połączonych ze sobą części, z których najważniejsze są:

  • pompa,
  • przewody,
  • siłowniki,
  • zawory.

Wszystkie one stanowią jeden układ zamknięty, w którym znajduje się ciecz – najczęściej olej o dużej gęstości. Za pośrednictwem pompy, wyzwala się ciśnienie wprawiające ją w ruch – co z kolei prowadzi do wytworzenia energii. Elementem nieodzownym do działania takiego układu jest prawidłowe funkcjonowanie każdej jego części składowej, dlatego muszą one podlegać stosownym, profesjonalnym serwisom, pozwalającym na stałą kontrolę stanu technicznego oraz układu sterowania. W takich przedsięwzięciach może pomóc firma: https://hydrotop.net/.

Z racji tego, że jest to układ stale pracujący, jego elementy narażone są na zużywanie i niszczenie, dlatego dla jego żywotności, bardzo duże znaczenie ma również jakość części wykorzystanych do jego budowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*