Armatura przemysłowa to zbiór elementów przeznaczonych do użytkowania w systemach wodno-kanalizacyjnych. Elementy te muszą wykazywać się dużą odpornością ponieważ używa się ich są do pracy przy ciśnieniu do kilkudziesięciu barów. Ze względu na wysoką eksploatację materiału wykonuje się je głównie ze stali nierdzewnej, stali węglowej a także polipropylenu i mosiądzu.
Służą do odcinania wody lub gazu. Można je stosować zarówno na naziemnych jak i podziemnych częściach instalacji. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje: zasuwa kołnierzowa, której elementem odcinającym jest klin gumowy luz stalowy oraz zasuwa nożowa gdzie zadanie elementu odcinającego pełni nóż.
Wyróżniamy siłowniki jedno i dwustronne, głównie pneumatyczne. Dzięki solidnej konstrukcji nie są awaryjne i pozwalają na ciągłość pracy.
Dzięki nim minimalizowane jest ryzyko wycieku. Wyróżniamy zawory pneumatyczne, elektrozaworowe, kulowe oraz motylkowe. Te ostatnie to podstawowe urządzenie stosowane w rurociągach do regulacji a także odcinania wody.
Bez złączy nie byłoby możliwe połączenie systemów wodno-kanalizacyjnych. Muszą być bardzo wytrzymałe dlatego produkuje się je ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Wyróżniamy szybkozłącza i złącza pneumatyczne.
Przy wyborze armatury przemysłowej należy zwrócić uwagę głównie na atesty i certyfikaty danych elementów. Ważnym aspektem jest doświadczenie producenta, długoletni staż na rynku świadczy o dobrej jakości produktów. W wielu przypadkach klient może liczyć na indywidualne podejście do zamówienia.