Człowiek i styl

Jakie są cechy dobrze namalowanego pejzażu? 

Jakie są cechy dobrze namalowanego pejzażu? 
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pejzaż to obraz, który przedstawia formy terenu, takie jak góry, doliny, drzewa i rzeki. Pejzaż obejmuje również niebo i pogodę. Pejzaże często przedstawiają naturę. Obrazy krajobrazowe są popularne we wszystkich stylach sztuki, w tym w impresjonizmie, postimpresjonizmie i realizmie.

Istnieje kilka cech dobrze namalowanego pejzażu:

Jest realistyczny

Scena wygląda tak, jakby mogła istnieć w prawdziwym życiu – lub przynajmniej sprawia takie wrażenie. Możesz zobaczyć szczegóły, takie jak chmury na niebie, źdźbła trawy i kwiaty na ziemi, falowanie wody na stawie lub strumieniu, skały i gałęzie drzew w oddali. Obraz może również zawierać ludzkie postacie dla skali lub wskazać czas dnia lub nocy.

Kolory są jasne, ale nie jaskrawe

Kolory mieszają się ze sobą, aby stworzyć piękne kombinacje, które uzupełniają się nawzajem, a nie zderzają się ze sobą. Na przykład, niebieskie niebo może być mieszane z zieloną trawą i złotym światłem słonecznym, aby stworzyć impresjonistyczną scenę, która wydaje się bardziej realistyczna niż ta, która składa się wyłącznie z jasnych kolorów podstawowych.

Perspektywa

Perspektywa jest dokładna, ale nie doskonała – Linia horyzontu jest równa, a artysta starannie wybrał punkt widzenia. Scena wydaje się trójwymiarowa, a przedmioty znajdujące się w oddali wydają się mniejsze niż te znajdujące się bliżej widza. Perspektywa może być użyta do stworzenia iluzji głębi w obrazie, jednak efekt ten nie zawsze jest konieczny lub pożądany. W pejzażach malarze często wolą używać bardziej impresjonistycznego stylu, w którym oko widza może swobodnie wędrować po powierzchni obrazu. Ten typ perspektywy nazywany jest również perspektywą powietrzną lub atmosferyczną i może być skutecznie stosowany w pejzażach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*