Forma i zdrowie

Jazda rowerem – jakie ma plusy?

Jazda rowerem – jakie ma plusy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na rowerze to przyjemny i skuteczny sposób na zdobycie kondycji. Jest to również aktywność przyjazna dla środowiska, która zmniejsza ślad węglowy.

Korzyści z jazdy na rowerze są liczne, w tym:

Sprawność fizyczna

Jazda na rowerze to doskonały sposób na poprawę układu sercowo-naczyniowego, siły, wytrzymałości i elastyczności. Poprawia również napięcie mięśni i gęstość kości. Jazda na rowerze może pomóc Ci schudnąć i utrzymać zdrową wagę, jeśli połączy się ją ze zmianą diety i innymi formami ćwiczeń.

Zmniejszone ryzyko otyłości

Przeciętna osoba, która jeździ rowerem do pracy, traci około kilku kilogramów w ciągu jednego roku, jak wynika z badań opublikowanych w American Journal of Preventive Medicine. Dzieje się tak dlatego, że jazda na rowerze spala więcej kalorii niż chodzenie w podobnym tempie; pomaga również utrzymać metabolizm w ciągu dnia, dzięki czemu spalasz więcej kalorii nawet wtedy, gdy nie ćwiczysz.

Poprawa zdrowia psychicznego

Jazda na rowerze może prowadzić do poprawy nastroju poprzez zmniejszenie hormonów stresu, takich jak kortyzol i adrenalina (które mogą wywoływać niepokój), przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu serotoniny, dzięki czemu czujesz się ogólnie szczęśliwszy. Może to być szczególnie korzystne dla osób cierpiących na depresję lub zaburzenia lękowe.

Mniejsze zanieczyszczenie 

Jazda na rowerze zamiast jazdy samochodem zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, ponieważ z Twojej rury wydechowej nie wydobywają się spaliny! Oznacza to mniej ataków astmy dla tych, którzy cierpią na choroby płuc.

Jeśli szukasz dobrego środka transportu, to rowery gravel nadają się do tego idealnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*