Forma i zdrowie

Kto i na jakiej podstawie może zdiagnozować depresję?

Kto i na jakiej podstawie może zdiagnozować depresję?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jedną z najpoważniejszych chorób dotykających obecnie ludzkość jest depresja. Co więcej, niektórzy badacze nazywają ją nawet chorobą cywilizacyjną, która rozprzestrzenia się niestety w bardzo szybkim tempie. Negatywnie wpływa ona nie tylko na życie samej osoby chorej, ale również wszystkich tych, którzy mają z nią do czynienia. Jednostki powoli wycofują się z życia społecznego, odczuwając jednocześnie spadek formy fizycznej. Istnieje wiele konkretnych objawów mogących świadczyć o pojawieniu się depresji. 

Kto wystawia diagnozę?

Depresja najczęściej zaczyna się od zobojętnienia, które skutkuje utratą dotychczasowej radości z życia,. Pojawia się bierność i brak chęci do jakichkolwiek aktywności. Poza tym mogą o niej świadczyć zaburzenia snu, apetytu, migreny, czy też ciągłe zmęczenie i bóle. Pierwsze symptomy są często zauważone najpierw przez lekarza rodzinnego, który nie widzi innej przyczyny dolegliwości fizycznych takich jak bóle brzucha, bóle głowy czy bóle mięśniowe. Nie diagnozuje on jednak depresji, ale skierowuje pacjenta do psychiatry. To właśnie lekarz specjalista zapoznając się z objawami może postawić diagnozę, a także zlecić odpowiednie leczenie, a w razie zaistnienia takiej potrzeby, wystawić zwolnienie lekarskie.

Podstawą do ostatecznej decyzji jest szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego psychiatra zadaje wiele istotnych pytań, zwracając uwagę nie tylko na odpowiedzi, ale również na to jak są udzielane. Takiej pomocy udziela obecnie wiele przychodzi i klinik. Jeśli wyborem będzie natomiast poradnia psychiatryczna Wołomin to jedno z miast, gdzie tego typu placówki działają, pomagając chorym wyjść z tej dotkliwej choroby.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*