W każdym magazynie codziennie realizowane są liczne czynności w zakresie rozładunku, załadunku oraz składowania towarów. W celu zoptymalizowania całej logistyki warto wdrożyć szereg konkretnych rozwiązań. Chodzi zwłaszcza o takie, które spowodują znaczny wzrost produktywności i jednocześnie pozwolą ograniczyć do minimum problemy z terminową realizacją zamówień czy występowaniem braków magazynowych. Doskonałym przykładem jest zaawansowane oprogramowanie komputerowe do kompleksowego zarządzania kluczowymi procesami.
Logistyka magazynowa opiera się w ogromnej mierze na nieustannym przyjmowaniu zamówień, wypełnianiu dokumentacji, rozmieszczaniu towarów na regałach, kontrolowaniu ich liczby i przeprowadzaniu inwentaryzacji. Dzięki posiadaniu wspomnianego we wstępie oprogramowania wszystkie wymienione zadania są wykonywane zgodnie z wymogami czasowymi i jakościowymi.
Drugim godnym polecenia rozwiązaniem jest zainwestowanie w nowoczesne urządzenia, takie jak choćby przemysłowe drukarki etykiet, terminale wózkowe, automatyczne regały jezdne, drony, autonomiczne roboty czy układnice. Ich obecność z pewnością przyniesie korzyść w postaci obniżenia kosztów i zwiększenia ogólnej wydajności.
Jeszcze inny efektywny pomysł to podzielenie magazynu na cztery odrębne strefy – do przyjmowania ładunków, wydawania ich, składowania oraz kompletacji. Dodatkowo opłaca się wdrożyć znaną od lat na świecie koncepcję Lean Management. Polega ona przede wszystkim na niwelowaniu niepotrzebnych transportów, zapobieganiu tworzenia się zapasów i usuwaniu przestojów. Ostatecznie prowadzi to do wyraźnej poprawy rentowności.