Praktyczna elektryka w domu

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej jest kluczowe, jeśli chcemy mówić o komforcie domowników. Nikt przecież nie chce żyć w zagrożeniu porażeniem prądem bądź pożarem, wywołanym przez niesprawną instalację energetyczną. Sprawdzamy jakie elementy powinno się w instalacjach stosować, by mieć pewność że żadne z powyższych zagrożeń nie mają szansy stać się faktem.

Stosujemy odpowiednie kable

Najważniejszy jest przekrój kabli. Zbyt mały spowoduje, że duże prądy płynące przez instalację będą mogły doprowadzić do nadmiernego rozgrzewania się przewodów. To z kolei może sprowadzić na domostwo zagrożenie pożarowe. Co gorsza, kable mogą przepalić się w taki sposób, że cały sprzęt elektroniczny ulegnie poważnym uszkodzeniom, a tego przecież nikt nie chce.

Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy na dachu panele słoneczne. Nie można łączyć ich z resztą instalacji zwykłymi przewodami. Tutaj potrzebny jest kabel fotowoltaiczny, który przeznaczony jest do przenoszenia prądu stałego, bo taki właśnie generowany jest przez panele.

Wykonujemy pewne połączenia

Ważne, by w miejsca łączenia się przewodów ze sobą, na przykład w puszkach elektrycznych, zapewniony był mocny i pewny kontakt. Inaczej połączenia te będą się rozgrzewać, w miarę wzrostu poboru prądu. Ważne jest też, by listwy zasilające w głównej rozdzielnicy elektrycznej wykonane były z materiału odpornego na korozję. Ta mogłaby bowiem doprowadzić do zwężenia się przekroju listwy, a zarazem wzrostu oporu elektrycznego, co jest już prostą drogą do wygenerowania w danym miejscu dużej ilości ciepła i pojawienia się ognia. Na https://www.elektromarketania.pl/255-listwy-zasilajace można znaleźć właśnie takie listwy, które są stworzone z dobrej jakości materiałów.

Zostaw Komentarz

dwa × 4 =