Nauka chodzenia – jak zadbać o bezpieczeństwo małego dziecka?

Obserwowanie pierwszych kroków dziecka to dla rodzica niezwykła radość. Nauka chodzenia jest jednym z pierwszych obszarów, gdzie małe dziecko sprawdza swoje możliwości i odnosi sukcesy. Jako rodzice, z jednej strony chcemy zachęcać malca do podejmowania nowych wyzwań, a z drugiej chcemy zadbać o jego bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Kiedy małe dziecko uczy się chodzić, chcemy być jak najczęściej przy nim obecni. Na początku maluszek będzie podejmował próby z naszą asystą, a my będziemy trzymać go za rączki. Wspierajmy i chwalmy wszystkie próby szkraba, nawet jeśli będą one na początku nieporadne. Pamiętajmy, że niepowodzenia są naturalną częścią procesu uczenia się. Nie bądźmy nadopiekuńczy – pozwólmy na upadki, w domowych warunkach przewracające się dziecko nie zrobi sobie krzywdy.

Największym zagrożeniem dla małego dziecka, które uczy się chodzić, są stopnie i upadek z wysokości. Na szczęście możemy je zagrodzić barierką na schody. Zadbajmy także o to, aby na podłodze nie znajdowały się zbędne przedmioty, o które można się potknąć. Pamiętajmy, że dziecko, które uczy się chodzić poza domem, od początku powinno mieć odpowiednie, wygodne buciki.

Jako rodzice, musimy wykazać się szczególną ostrożnością i czujnością. Warto pamiętać o tym, że maluch, który potrafi już chodzić samodzielnie, będzie mieć dostęp do gniazdek elektrycznych i kabli. Powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć. Upewnijmy się też, że mały adept chodzenia nie ściągnie np. ze stołu obrusa, na którym stoją delikatne przedmioty.

Zostaw Komentarz

5 × dwa =