Rynek budowlany

Płyty warstwowe – Nowy trend w budownictwie – Czy warto?

Płyty warstwowe – Nowy trend w budownictwie – Czy warto?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Płyta warstwowa to materiał kompozytowy składający się z dwóch lub więcej warstw blachy z warstwą izolacyjną pomiędzy nimi. Najczęściej płyty warstwowe wykonywane są z drewna, aluminium lub stali. Znajdują one zastosowanie w wielu branżach, w tym w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, transporcie i konstrukcjach morskich.

Pierwsza płyta warstwowa

W latach 60. NASA wynalazła panel warstwowy jako sposób na zmniejszenie wagi i zwiększenie sztywności elementów statków kosmicznych. Płyty warstwowe zostały po raz pierwszy wykorzystane w dużych projektach budowlanych w latach 70-tych, ale nie zyskały popularności aż do lat 80-tych – kiedy to zostały użyte do budowy dachów w Seulskim Parku Olimpijskim.

Budynki z płyt warstwowych

Właścicieli domów i firm przyciąga konstrukcja z płyt warstwowych, ponieważ zapewnia ona skuteczny sposób izolacji domu przy zachowaniu trwałości i opłacalności. Płyty warstwowe, wykonane z dwóch arkuszy sklejki lub FRP z warstwą izolacyjną pomiędzy nimi (zwykle pianką), są wykorzystywane do zapewnienia wsparcia strukturalnego przy jednoczesnym zatrzymywaniu ciepła. Na stronie internetowej https://novipawilony.pl znajduje się przykład pawilonu wykonanego z płyt warstwowych.

Płyty warstwowe z aluminium

Płyty warstwowe są często wykonywane z aluminium, ponieważ jest ono lekkie i stosunkowo niedrogie. Ma ono również wysoki stosunek wytrzymałości do wagi w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak stal czy drewno – jest więc idealne do stosowania jako warstwa izolacyjna! Blachy aluminiowe mają doskonałą przewodność cieplną, więc skutecznie utrzymują ciepło w domu w zimie i rozpraszają ciepło w gorące dni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*