W tym artykule przedstawimy podstawowe narzędzia pracy każdego krawca W szyciu, jak we wszystkim innym, istnieje wiele narzędzi pracy każdego krawca, które pomagają szyć piękne, wysokiej jakości ubrania. Do nich należą chociażby maszyny, takie jak te prezentowane na witrynie https://szyj.pl/maszyny-do-szycia/maszyny-do-szycia-minerva/. Oczywiście wiele z nich jest już znanych i z powodzeniem używanych. Istnieją jednak gadżety, które nie tylko pozwalają przejść na wyższy poziom jakości, ale także znacznie ułatwiają życie. Innymi słowy, przy mniejszym wysiłku, lepsze wyniki. Oto kilka najbardziej przydatnych narzędzi według, których krawcy potrzebują do wysokiej jakości krojenia i szycia.
Płaskowniki są niezastąpione przy nawilżaniu i kondycjonowaniu na mokro odzieży podczas procesu szycia i z łatwością nadadzą odzieży profesjonalny wygląd. Wielkość i kształt takich podkładek jest dość zróżnicowana, dla każdego rodzaju pracy stosuje się inną podkładkę w zależności od materiału.
Nożyczki to jedno z najważniejszych narzędzi krawieckich. Kupując nożyczki, zwróć uwagę na to, jak układają się w dłoni i czy wygodnie się nimi pracuje. Nożyczki krawieckie wykonane z wysokiej jakości stali wytrzymują długo, są praktycznie tępe i pozwalają na gładkie cięcie zarówno cienkich, jak i grubych tkanin.
Główna różnica między stacją parową a zwykłym żelazkiem polega na tym, że zbiornik na wodę znajduje się oddzielnie, a woda w postaci pary jest dostarczana pod ciśnieniem do żelazka. Para wodna umożliwia bardzo dobre wyprasowanie szwów i detali odzieży. Stacja parowa jest bardzo prosta w obsłudze i w przeciwieństwie do żelazka, zbiornik na wodę ma pojemność ok. 1,5 l, co znacznie ułatwia pracę i eliminuje konieczność częstego uzupełniania wody.
Jeszcze nie tak dawno manekin był przywilejem domów mody i atelier. Dziś manekin jest praktycznie nieodzownym elementem w pracy krawca. Jeśli nie jesteś jeszcze szczęśliwym posiadaczem manekina – kilka wskazówek. Wybierz jednoczęściowy manekin krawiecki, który jest jak najbardziej zbliżony do Twoich wymiarów.
Linie bazowe manekina znacznie ułatwiają pracę, a pokrowiec musi być zdejmowany, najlepiej wykonany z bawełny. Ważną cechą, co zaskakujące, jest ciężka noga, na której stoi manekin. Docenisz to, kiedy będziesz pracować! Jeśli planujesz szyć nie tylko sukienki, ale i spodnie, wybierz manekin o kształcie pośladków.