Człowiek i styl

Praca w stomatologii – czym można się zajmować nie będąc dentystą?

Praca w stomatologii – czym można się zajmować nie będąc dentystą?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli interesują Cię tematy związane z higieną i zdrowiem zębów oraz całej jamy ustnej, ale równocześnie nie chcesz być stomatologiem, warto pamiętać, że nie jest to jedyna profesja, jaką możesz brać pod uwagę myśląc o tej dziedzinie wiedzy. Zespół stomatologiczny składa się z przedstawicieli kilku zawodów i chociaż nadrzędną rolę pełni w nim lekarz, to bez pozostałych członków tej grupy praca dentysty byłaby utrudniona, a często nawet niemożliwa.

Asystentka i higienistka stomatologiczna

Chociaż z pozoru wydaje się, że zawody te są bliźniaczo podobne, w rzeczywistości tylko część obowiązków asystentki i higienistki się pokrywa. Przede wszystkim praca ta polega na czynnej asyście lekarzowi – podawaniu narzędzi i materiałów wypełnieniowych, przygotowaniu gabinetu do zabiegu i dezynfekcji stanowiska pracy po wykonanym leczeniu. Higienistka ma jednak dużo wyższe kwalifikacje i dodatkowo może wykonywać między innymi zabiegi skallingu i profesjonalnego oczyszczania zębów. Zadania powierzone asystentce może wykonać higienistka, jednak nie jest możliwe, by asystentka zastąpiła higienistkę. Aby otrzymać prawo wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu należy ukończyć specjalne szkolenia. Jeżeli interesuje nas praca jako higienistka stomatologiczna kurs, który należy wykonać, znajdziemy w wielu miastach naszego kraju. Po jego ukończeniu będzie można pracować niemalże w każdym gabinecie stomatologicznym.

Technik dentystyczny

Technik dentystyczny jest osobą, która wykonuje aparaty ortodontyczne, mosty, protezy i korony, zlecone przez stomatologa. Jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie, wymagające precyzji i dużych umiejętności, które można uzyskać w czasie studiów bądź kursów na technika dentystycznego. Prace przez niego wykonywane muszą być idealnie dopasowane do warunków występujących w jamie ustnej pacjenta, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zębów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*