Wyposażenie elektronika – rezystory, kondensatory i inne

Elektronika staje się coraz popularniejszym zajęciem również wśród osób, które nie podjęły studiów specjalistycznych w tym kierunku. Wiedza zawarta w sieci wystarcza do samodzielnej nauki i rozwijania umiejętności, wcześniej możliwych do zdobycia jedynie na wyższych uczelniach. Jeżeli rozważasz zaznajomienie się z podstawami elektroniki, to z tego artykułu dowiesz się, jakie wyposażenie warto zgromadzić na początku.

Płytka stykowa dobra na początek

Ucz się, łącząc teorię z praktyką. Jeżeli zdecydowałeś się rozpocząć naukę elektroniki, warto, abyś wyposażył się w podstawowe narzędzia oraz komponenty elektroniczne, dzięki którym będziesz w stanie budować pierwsze działające układy niskonapięciowe. Na początku najlepiej poświęcić więcej czasu na naukę podstaw teoretycznych. Właśnie dlatego warto skorzystać z bardzo praktycznego wynalazku – z tak zwanej płytki stykowej. To narzędzie, które zostało stworzone do nauki elektroniki oraz do szybkiego prototypowania układów elektronicznych bez konieczności lutowania. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym metalowym listwom przewodzącym w plastikowej obudowie możesz łączyć komponenty elektroniczne THT, umieszczając nóżki w odpowiednich gniazdach.

Rezystory

Jeżeli już zaopatrzyłeś się w płytkę stykową, to teraz zdobądź podstawowe komponenty wykorzystywane w elektronice. Rezystory to komponenty, które mają za zadanie wprowadzać opór elektryczny do układu. Ograniczają napięcie i mogą wymuszać wartość prądu w danej gałęzi układu. Możesz w ten sposób zmniejszyć przepływ energii w wybranym przez ciebie fragmencie lub w całym obwodzie. Oporniki możesz też wykorzystywać do regulacji poziomów sygnału czy do polaryzacji aktywnych elementów. Rezystory to elementy, które występują praktycznie w każdym urządzeniu elektronicznym. Najczęściej stosowane są te wykonane w technologii THT lub SMD.

Kondensatory

Kondensatory to elementy pasywne, które mają za zadanie magazynować energię w polu elektrycznym. W układzie często działają na zasadzie bufora, czyli rodzaju akumulatora, który dopiero po napełnieniu się energią przepuszcza dalej przesyłany sygnał, natomiast jeszcze chwilę po odcięciu zasilania nadal utrzymuje napięcie. Stosuje się je na przykład w urządzeniach, które nie powinny nagle być odcinane od prądu – po wyłączeniu rzeczywistego zasilania kondensator może utrzymać przez krótką chwilę napięcie, na przykład pozwalając na prawidłowe wyłączenie urządzenia. Bardzo często stosowane są również jako filtry. Aby poznać ich właściwości i popularne zastosowania, najlepiej skorzystać z dostępnej wiedzy o elektronice i samodzielnie przeprowadzić na nich kilka eksperymentów.

Diody LED

Diody LED mogą stanowić doskonałe narzędzie do wizualizacji eksperymentów z innymi komponentami elektronicznymi. Jednym z pierwszych układów tworzonych samodzielnie przez elektroników często jest proste podłączenie diody do zasilania tak, aby zaświeciła i nie uległa uszkodzeniu. Należy użyć odpowiednich rezystorów, aby nie przepuścić zbyt wysokiego napięcia i tym samym nie uszkodzić (nie spalić) diody LED. Można przykładowo wykonać również eksperyment z kondensatorem, podłączając go szeregowo między diodą LED a baterią. Po odłączeniu zasilania dioda powinna jeszcze przez chwilę świecić dzięki energii zgromadzonej w kondensatorze.

Przede wszystkim zainwestuj w solidne podstawy

Na początku nauki elektroniki warto zainwestować trochę czasu i środków w nabycie podstawowej wiedzy z dziedziny fizyki. W internecie można znaleźć wiele materiałów dydaktycznych, dotyczących elektroniki, jednak w praktyce często okazują się one niekompletne lub wprowadzające w błąd. Warto korzystać z pewnych źródeł, gdzie przekazywana wiedza jest zweryfikowana. Warto na przykład odwiedzić zyskujący coraz większą popularność blog Forbot.pl. Znajdziesz tam pokaźną ilość kompletnych materiałów dydaktycznych do nauki elektroniki, programowania i robotyki. Materiały są pewne, ponieważ stronę prowadzą profesjonalni ludzie z branży. W dodatku wszystkie kursy są całkowicie bezpłatne dla użytkowników. Sklep elektroniczny Botland prowadzi ścisłą współpracę z tym portalem. Dobrze jest prześledzić ofertę, ponieważ możesz znaleźć tam kursy z bloga w formie papierowej oraz przede wszystkim gotowe zestawy narzędzi i elementów elektronicznych, dzięki którym będziesz mógł wykonać wszystkie zadania z określonych kursów (na przykład kursu podstaw elektroniki).

Zostaw Komentarz

20 − 13 =