Technologie & IT

Bezpieczniki – jakie są ich najważniejsze rodzaje?

Bezpieczniki – jakie są ich najważniejsze rodzaje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczniki mają za zadanie zabezpieczać dany układ, jego poszczególne elementy i użytkownika przed określonym zagrożeniem, takim jak zbyt duże natężenie prądu, zbyt wysoka temperatura itp. Gdy przekroczona zostaje dana wartość, bezpiecznik przerywa obwód. Bezpieczniki spotykamy w domach, w samochodach i w większości urządzeń elektrycznych. Oto ich najważniejsze rodzaje.

Topikowe i nie tylko

Jednym z najpopularniejszych rodzajów bezpieczników są bezpieczniki topikowe. Bezpieczniki te wyłączają obwód elektryczny, gdy płynący przez nie prąd przekracza określoną granicę. Aby do tego doszło, element topikowy musi rozgrzać się i ulec stopieniu. Tego typu bezpieczniki znajdują się w wielu domach. Innym popularnym rodzajem są bezpieczniki przepięciowe, czyli korki. Ich zadaniem jest chronić instalację, gdy dochodzi do przeciążenia (może je spowodować np. zwarcie).

We współczesnych instalacjach elektrycznych spotykamy również bezpieczniki różnicowoprądowe. Ich funkcją jest zabezpieczenie użytkowników danej instalacji przed porażeniem prądem. Bezpieczniki klasyfikuje się również na inne sposoby. Dzieli się je także m.in. ze względu na czynnik zagrożenia, jaki bezpiecznik ma za zadanie wykryć, ale tez ze względu na sposób działania (bezpieczniki bezpośrednie i pośrednie) oraz krotność wykorzystania (bezpieczniki jednokrotne i wielokrotne).

Jak wybrać dobry bezpiecznik i gdzie go znaleźć?

Jeśli zależy nam na pewnym, godnym zaufania bezpieczniku, powinniśmy upewnić się, że dany bezpiecznik jest możliwie czuły, a także oferuje wysoką pewność zadziałania. Bezpiecznik musi być niezawodny – to on chroni układ i jego użytkowników. Wysokiej jakości bezpieczniki oraz inne części i podzespoły elektroniczne znajdziesz w ofercie sklepu AVT. Sklep nieprzypadkowo cieszy się opinią krajowego lidera pod względem zaopatrzenia. Wybór części i podzespołów w AVT jest ogromny. Oprócz bezpieczników w AVT znajdziesz również m.in. tranzystory: https://sklep.avt.pl/category/tranzystory.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*