Dlaczego odpowiednia szerokość opony ma wpływ na jazdę?

Opony to jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu osobowego. W sklepach są dostępne modele zróżnicowane zarówno pod względem budowy, jak i głębokości bieżnika czy przeznaczenia (letnie, zimowe, całoroczne itp.). Kluczowe znaczenie ma również szerokość konstrukcji wyrażona w milimetrach, ponieważ w ogromnej mierze odpowiada ona za komfort jazdy oraz przekłada się na ogólną eksploatację pojazdu. Optymalną szerokością charakteryzują się m.in. opony Dębica.

Pamiętajmy o dostosowaniu szerokości do profilu

Opony o największej szerokości są montowane przede wszystkim w samochodach terenowych i sportowych, natomiast te o najmniejszej – w autach miejskich oraz elektrycznych. Wybierając konkretny model do swojego własnego pojazdu, pamiętajmy o tym, aby jego szerokość mieściła się w zakresie rozmiarów wyznaczonych przez producenta. W przeciwnym razie musimy się liczyć z wyraźną zmianą właściwości jezdnych, co z czasem z pewnością odbije się negatywnie na funkcjonowaniu systemu ABS i prędkościomierza. Zasada jest bardzo prosta – im szersza opona, tym lepsza przyczepność do podłoża (z powodu zwiększonej powierzchni styku), a także bardziej skuteczne znoszenie tzw. przeciążeń bocznych.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że optymalnie dostosowana pod tym względem opona pozwala na agresywna jazdę nie tylko na prostym odcinku drogi, ale też na zakrętach. Guma nie podwija się bowiem w trakcie ich pokonywania. To wszystko decyduje o większym bezpieczeństwie kierowcy. Tak naprawdę jedynie w warunkach zimowych (śnieg, lód itp.) nieco lepiej sprawdza się węższe ogumienie. Wysokiej jakości opony zróżnicowane pod względem szerokości posiada w swojej ofercie marka Nexen, której produkty są dostępne na https://plusgum.pl/producenci-opon/nexen.

Zostaw Komentarz

18 + 8 =