Człowiek i styl

Buty górskie – ich wybór oraz charakterystyczne cechy

Buty górskie – ich wybór oraz charakterystyczne cechy
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przygotowując się do wyprawy w góry należy pamiętać, że buty to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia do trekkingu. Ogrom modeli i propozycji na rynku potrafi onieśmielić. Czym więc kierować się przy wyborze obuwia dla początkujących wspinaczy? Pierwszym kryterium, jakie trzeba wziąć pod uwagę jest stopień trudności szlaku. Czy chodzi jedynie o spokojne, niedzielne podejście, które podejmujemy całą rodziną dla odprężenia i podziwiania cudów natury? A m1oże nastawiamy się na dłuższe i trudniejsze wędrówki? To oczywiste, że innych butów będziemy potrzebować zdobywając Śnieżkę, a innych – jeśli planujemy pierwszy wypad w Alpy. Kolejną kwestią mającą wpływ na decyzje zakupowe jest pogoda, jaką spodziewamy się spotkać na szlaku. Wielu producentów produkuje specjalne modele do wykorzystania w niezwykle wilgotnych warunkach lub w czasie wędrówki w śniegu. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym cechom butów górskich.

Główne typy obuwia do wędrówki w górach

Pierwszym i często naturalnym wyborem początkujących, są buty trzysezonowe. Nazwa ta odnosi się do obuwia, które jest w stanie chronić stopę wiosną, latem i jesienią. W takich modelach skóra zamszowa często jest połączona z tkaniną i membraną, czyli specjalnym elementem zwiększającym wodoodporność, a jednocześnie zapewniającym przepuszczalność powietrza. Buty podejściowe damskie wykonane w takiej technice są lekkie i dobrze zachowują się na tatrzańskich szlakach. Do tego ich bardzo korzystna cena mieści się w budżecie wielu miłośników gór.

Innym godnym uwagi rozwiązaniem są buty wykonane w całości ze skóry naturalnej, ale pozbawione przy tym membrany. Producenci przewidują takie modele do wykorzystania przede wszystkim w ciepłych i suchych warunkach. To świetne rozwiązanie, łatwe do utrzymania w czystości i dające duży komfort użytkowania.

Jak widać, wybór butów górskich nie należy do najprostszych. Warto jednak poświęcić czas na szukanie i przymierzanie różnych par. Wiele świetnie wykonanych modeli obuwia możemy kupić w przystępnej cenie dzięki sklepom internetowym. Dobry zakup to inwestycja na wiele sezonów i gwarancja zdobycia wymarzonych szczytów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*