Technologie & IT

Czego używa się w przemyśle metalowym?

Czego używa się w przemyśle metalowym?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Metale są bardzo powszechnie stosowane w różnych dziedzinach przemysłu. Niestety same w sobie bardzo szybko ulegają niszczeniu poprzez zachodzące w nich procesy korozji. W związku z czym ich zastosowanie w praktyce, najczęściej wymaga wykorzystania odpowiedniej ochrony przed korozją. Zazwyczaj stosuje się w tym celu odpowiednie powłoki ochronne. Można je wykonać z niemetali, stosując różnego rodzaju farby, lakiery, czy też emalie lub zabezpieczyć je powłoką metaliczną, wykonaną z trudno korodujących metali, np. cynku lub chromu. 

Pasywacja, a galwanizacja, czyli różne metody działań w nakładaniu powłok ochronnych

Pasywacja jest procesem, który polega na przejściu metalu ze stanu aktywnego w pasywny. Można to osiągnąć poprzez wytworzenie cienkiej warstwy tlenków lub soli na powierzchni danego metalu. Do pasywacji aluminium dochodzi między innymi wtedy, gdy ma on styczność z kwasem azotowym. Dzięki temu metal staje się odporny na korozję i nie reaguje z żadnymi substancjami ze swojego otoczenia. Zabiegowi temu można poddawać między innymi rury i żaluzje okrętowe, często stosuje się ją w elektrotechnice.

Z kolei galwanizacja prowadzi do otrzymania grubej powłoki ochronnej. Specjalistyczne linie galwaniczne takie jak https://www.tegal.pl/instalacje/linie-galwaniczne/, razem z właściwym wyposażeniem i sterowaniem stanowią podstawę do osiągania jak najwyższej jakości i wydajności w procesie obróbki powierzchniowej metali. Aby ją przeprowadzić należy przygotować odpowiednie kąpiele galwaniczne. Warto zauważyć, że galwanizacja w przeciwieństwie do pasywacji wymaga użycia prądu. Jednakże obie te metody służą do ochrony metali przed korozją. Wybór odpowiedniej jest zależny od tego, jaki metal chcemy zabezpieczyć i jakie ma być jego przyszłe zastosowanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*