Jessica Lynn Lewis/pexels.com
Konstrukcja budynku wiąże się ze znacznymi kosztami. Niektórzy próbują je obniżyć, wybierając jak najtańsze materiały budowlane. Jest to karygodnym błędem, który niesie ze sobą poważne konsekwencje. Używanie niskiej jakości materiałów zazwyczaj prowadzi do podwyższonych kosztów w przyszłości. Chodzi o sytuacje, gdy konieczne będzie wymienianie elementów budynku po wystąpieniu różnych awarii. Oczywiście możemy uniknąć takich sytuacji. Wystarczy, że zdobędziemy przynajmniej podstawową wiedzę związaną z dostępnymi na rynku materiałami oraz ich właściwościami. Pozwoli to nam dokonać przemyślnej decyzji i dobrać takie przedmioty, które zapewnią naszej konstrukcji trwałość i solidne wykonanie. Gdy już zdecydujemy jaki produkt nas interesuje, pozostaje udać się do właściwego sklepu. Niezależnie od tego, czy szukamy cegieł, czy interesują nas raczej śruby hurtownia budowlana jest miejscem, do którego powinniśmy zawitać.
Dobrym pomysłem jest zaczerpnięcie opinii profesjonalistów. Dzięki swojemu doświadczeniu powinni być w stanie zaoferować nam cenne rady. Oczywiście możemy sami podjąć się zadanie zweryfikowania jakości materiału. Jest to stosunkowo proste w przypadku na przykład bloczków betonowych, cegieł, czy też pustaków ceramicznych. Wystarczy, że dysponujemy sprawnymi oczami i rękoma. Należy zwrócić uwagę na takie cechy produktu jak jego twardość. Im jest ona większa, tym bardziej wytrzymały jest dany materiał. Możemy to zweryfikować w bardzo łatwy sposób — wystarczy stanąć na badanym przedmiocie. Jeśli nie jest w stanie udźwignąć naszego ciężaru, to na pewno nie sprawdzi się w roli materiału budowlanego.
Kolejną pożądaną cechą jest zbita struktura, którą możemy ocenić gołym okiem. Wszelkiego rodzaju pęcherzyki powietrza będą sygnalizować niedociągnięcia, do których doszło podczas procesu produkcji. W takim wypadku cała parta jest wadliwa i należy ją omijać szerokim łukiem. Oprócz tego warto sprawdzić, czy produkt posiada właściwą masę. W tym celu najlepiej jest użyć zwykłej wagi. Jeśli brakujemy kilkudziesięciu gramów do deklarowanej masy, to taki materiał jest kiepskiej jakości.
Materiałem wyjątkowo sprawdzonym i popularnym jest ceramika tradycyjna. Połączenie dużej trwałości, wytrzymałości i przystępnej ceny są odpowiedzialne za powszechne używanie tego surowca. Za jego pomocą budowane są zazwyczaj zewnętrzne ściany składające się dwóch lub trzech warstw. Oprócz tego można jej użyć do zrobienia wewnętrznych ścian konstrukcyjnych, działowych, piwniczych oraz fundamentowych. Dostępna jest również odmiana poryzowana, która powstaje, gdy przed procesem wypalania zmieszamy z gliną odrobinę pyłu drzewnego lub trocin. Jest nie tylko lżejsza od swojego tradycyjnego odpowiednika, ale posiada również właściwości ciepłochronne. Nadaje się do budowania ścian jednowarstwowych oraz wszystkich innych z wyłączeniem tych w piwnicy i fundamentach.
Betonu komórkowego używa się przede wszystkim do ścian posiadających tylko jedną warstwę. Konstruowane są za pomocą bloczków modułowych. Izolacyjność termiczna tych bloków wynika z ich gęstości pozornej, która jest określana przez klasę. Im jest on wyższa, tym gęstszy jest dany moduł oraz zwiększa się jego nośność. Niestety jest to przypłacone pogarszającą się termoizolacyjnością. Tańszą alternatywą są silikaty, których używa się podobnie jak materiałów ceramicznych. Możemy je spotkać między innymi w formie białych bloczków oraz cegieł silikatowych.
Istotną rolę odgrywa również szkielet stalowy konstrukcji. Składa się z licznych metalowych słupów i belek wzmocnionych odpowiednimi prętami usztywniającymi oraz stężającymi. Wszystko to ma na celu zapewnienie solidnej konstrukcji. Poszczególne elementy są łączone ze sobą za pomocą części mocujących. Chodzi między innymi o śruby motylkowe, sześciokątne i wiele innych. Muszą one spełniać odpowiednie wymogi zawarte w takich normach jak DIN albo ISO.Takie są dostępne na https://www.kristal.net.pl/produkty/sruby-motylkowe/23.