Jak czyścić ekspresy do kawy?

Sprawny ekspres do kawy to skarb (zobacz: ekspres do kawy Saeco), którego nie trzeba rekomendować szczególnie miłośnikom tego aromatycznego napoju. Żeby urządzenie służyło przez lata, a kawa niezmiennie była smaczna konieczne jest regularna konserwacja, do której należy nie tylko czyszczenie wszystkich elementów, ale także właściwe przeprowadzenie odkamienienia.

Systematyka czyszczenia ekspresów do kawy

Przynajmniej raz w tygodniu ekspres potrzebuje gruntownego czyszczenia. Jeśli intensywność jego pracy jest duża – np. w biurze – konieczne jest jego częstsze mycie. Koniecznie należy usunąć zalegające kapsułki lub resztki fusów i dokładne umycie wszystkich elementów, także dyszy, o której zazwyczaj użytkownicy zapominają.

Niektóre ekspresy mają funkcję automatycznego odkamieniania. Funkcja nie włącza się jednak samodzielnie, ale informuje o konieczności usunięcia osadu z urządzenia. W ekspresach, które nie są wyposażone w powiadamianie, musimy samodzielnie kontrolować jego stan i systematycznie odkamieniać system aparatu. W tych przypadkach odkamienianie powinno się przeprowadzać średnio co 200 przygotowanych porcji kawy.

Jak odkamienić ekspres do kawy

Najlepszymi środkami odkamieniającymi są te, które poleca sam producent danego ekspresu. Z pewnością takie dane są zawarte w instrukcji. Oczywiście, można sięgnąć po inne preparaty, ale należy pamiętać, by były one przeznaczone do odkamieniania ekspresów. Inne mogą spowodować pogorszenie smaku kawy, a nawet uszkodzenie całej aparatury.

Środek odkamieniający należy umieścić w uprzednio umytym zbiorniku na wodę, pamiętając o zachowaniu proporcji podanych na opakowaniu specyfiku ( właściwy stosunek wody do proszku,płynu czy tabletek). Ekspresy wyposażone w funkcję samoczyszczenia wystarczy ustawić na tenże tryb pracy. W pozostałych przypadkach należy mniej więcej co kwadrans uruchamiać ekspres, dokładnie tak samo jakbyśmy parzyli kawę. Czynność powtarza się do momentu, w którym pojemnik na wodę będzie pusty. Następnie należy ponownie umyć pojemnik, napełnić go wodą i „zaparzyć” 2-3 kubki, by solidnie przepłukać cały system.

Szeroki wybór odkamieniaczy do ekspresu Saeco i innych marek znajdziesz na przykład na w sklepie internetowym Kawa Dla Poznania.

Zostaw Komentarz

5 × dwa =