Rynek budowlany

Jak działa prawidłowa wentylacja?

Jak działa prawidłowa wentylacja?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowa wentylacja jest niezbędna zarówno dla zdrowia użytkowników danego domu, jak i samego budynku. Dzięki niej nie zalega wilgoć ani nie gromadzą się inne związki chemiczne, które w dużym stężeniu mogą wywoływać niepożądane reakcje takie jak złe samopoczucie, alergie, a nawet choroby układu oddechowego. Zwłaszcza jeśli w mieszkaniu, w wyniku osadzania się na ścianach pary wodnej dojdzie do rozwoju pleśni i grzybów. Jak zatem funkcjonuje prawidłowa wentylacja?

Rodzaje i działanie

Najprostszą instalacją jest ta grawitacyjna. Zasada działania polega na ruchu powietrza od nawiewników do kanałów wentylacyjnych. Zimne powietrze napływające do pokoi jest gęstsze i cięższe. To, które jest w mieszkaniu, jest cieplejsze i lżejsze. To wywołuje ruch i tak zwany ciąg. Dużo bardziej wydajna jest jednak metoda mechaniczna. Może być ona wywiewna lub nawiewno-wywiewna, na przykład z dodatkową opcją odzysku ciepła. Pracuje ona dzięki specjalnym wentylatorom, które wymuszają ruch powietrza. Jeden zasysa, a drugi odprowadza je na zewnątrz. Osoby zainteresowane zaprojektowanie i zamontowaniem odpowiedniej instalacji powinny sprawdzić, co oferuje hurtownia wentylacyjna śląsk to obszar, gdzie warto rozpocząć poszukiwania takiej usługi.

Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej

Grawitacyjna funkcjonuje sprawnie, jeśli na zewnątrz jest przynajmniej kilka-kilkanaście stopni chłodniej niż w domu. Dużo wydajniejszym rozwiązaniem jest ta mechaniczna, która sprawuje się świetnie niezależnie od pogody i pory roku. Jeśli dodatkowo zaopatrzona jest w odzysk ciepła, w zimnych miesiącach obniża koszty związane z ogrzewaniem mieszkania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*