Ogród i dom

Jak oświetlić małe wnętrze?

Jak oświetlić małe wnętrze?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzając niewielkie wnętrze domowe (np. salon lub gabinet) należy koniecznie pamiętać o tym, aby zamontować w nim odpowiednie oświetlenie. Skutecznie zbuduje ono bowiem nastrój, a dodatkowo optycznie powiększy całą przestrzeń, dodając jej tym samym pożądanej głębi. W ten sposób przebywanie w danym pomieszczeniu stanie się znacznie bardziej komfortowe. Z pewnością nie sprawdzi się tutaj standardowa lampa wisząca, ponieważ spowoduje ona nadmierne skrócenie wysokości sufitu. 

Kilka polecanych rozwiązań

Zamiast zwykłych lamp sufitowych, w małych wnętrzach wprost znakomicie spisują się lampy podłogowe o smukłej konstrukcji. Najlepiej postawić na model z jasnym abażurem materiałowym bądź kloszem wykonanym ze szkła, ponieważ wzbogaci wystrój pomieszczenia. Alternatywnym rozwiązaniem jest zainstalowanie podwieszanego sufitu z wbudowanymi świetlówkami zamaskowanymi za taflą zamglonego szkła (tzw. mlecznego), ewentualnie tworzywa sztucznego.

Istnieje też możliwość zastosowania nowoczesnego plafonu, ale koniecznie emitującego strumień światła skierowany wyłącznie ku górze. Dzięki temu uzyskamy efekt optycznego podniesienia sufitu, co przełoży się jednocześnie na zauważalne powiększenie przestrzeni użytkowej. Warto jeszcze wspomnieć o innowacyjnych świetlnych listwach, które idealnie nadają się do zamontowania bezpośrednio przy ścianach (równolegle po obu stronach wnętrza) albo w poziomej wnęce bądź półce. Przy okazji trzeba pamiętać o tym, że lampy przeznaczone do pomieszczeń o ograniczonym metrażu nie mogą skupiać na sobie zbyt dużej uwagi, więc wybierajmy głównie modele o prostej formie, bez bogatych zdobień.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*