Jak pomóc dziecku odkryć zainteresowania?

Wielu rodziców oczekuje na moment, w którym u dziecka pojawią się talenty, które bym można było pielęgnować i pasje, które można by rozwijać. Zwykle nie są to jednak rzeczy, które wybuchają z dnia na dzień, a większość dzieci to nie samorodni geniusze. Ich ciekawość świata trzeba podsycać, a zainteresowania pobudzać i zachęcać do rozwijania dodatkowych umiejętności. To nie tylko pobudza kreatywność, ale też pomaga odnaleźć się w nowej grupie i nawiązywać relacje. Ważne, aby nie narzucać swojej wizji i nie zmuszać pociechy do uczęszczania na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, które im się nie podobają lub zwyczajnie nudzą. Może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.   

Wspólne odkrywanie zainteresowań

Aby pomóc dziecku znaleźć coś, co przykuje jego uwagę i zainteresuje, warto najpierw przejrzeć z nim listę warsztatów i zajęć pozalekcyjnych, jakie odbywają się w okolicy. Może na jakieś uczęszczają koledzy lub koleżanki? Wytłumaczenie na czym polegają konkretne aktywności bardzo pomaga dokonać wyboru, a dziecko poczuje się docenione, mogąc podjąć decyzję, na które z nich się zapisać.

Można też przejść się na kilka z nich i obejrzeć jak są prowadzone, to z kolei pomoże pokonać nieśmiałość i znaleźć dziecku coś dla siebie. Bez względu na to, czy syn lub córka skuszą się na judo, czy spodoba się im akademia musicalowa w Warszawie, nie krytykujmy tego wyboru i dajmy się wykazać. Jeśli nie pozwoli się na swobodny rozwój, łatwo można dziecko zniechęcić. W wielu placówkach możliwość wzięcia udziału w bezpłatnej lekcji próbnej i warto z niej skorzystać.

Zostaw Komentarz

17 − 8 =