Windykacja jest procesem o skomplikowanej naturze i wbrew pozorom ciężko wykonać ją błyskawicznie. W jej skład wchodzą liczne działania, po których to dopiero wierzyciel może być w stanie odzyskać środki. Jednocześnie do ich spłaty zobowiązuje się sam dłużnik. Na ile etapów dzieli się proces windykacji?
Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, aby rozpocząć przebieg windykacji długów, jest podjęcie działań polubownych. Następnie te przerodzić powinny się w sądowe, a finalnie egzekucyjne. Postępowanie polubowne określa nasze nieformalne spotkania i próby dojścia do porozumienia z dłużnikiem. Wierzyciel ustala warunki spłaty, może się to odbywać osobiście lub poprzez kontakt telefoniczny czy e-mail.
Jeżeli dłużnik nie odpowiada lub nie chce wywiązać się ze zobowiązań, mamy możliwość wpisania go na giełdę długów oraz bazy nierzetelnych kontrahentów. Jeżeli jednak windykacja długów nadal nie przebiegła pomyślnie, następnym krokiem jest udanie się na drogę sądową.
Po złożeniu pozwu i rozpoczęciu procesu, zaczynamy dążyć do tego, aby zakończyć na postępowaniu egzekucyjnym. Jest ono prowadzone przez komornika, a my jako wierzyciel wybieramy, z czego pobierzemy spłatę długu (z jakiej części majątku).
Aby dobrze się do procesu przygotować, niezbędna nam będzie profesjonalna pomoc. Dobry prawnik w Poznaniu może i nie należy do najtańszych opcji, ale daje nam dużą przewagę i spore prawdopodobieństwo wygrania w sądzie. Tym bardziej, jeśli jesteśmy w posiadaniu niepodważalnych dowodów.