Forma i zdrowie

Jak wygląda kolposkopia?

Jak wygląda kolposkopia?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kolposkopia to jedno z najważniejszych badań dolnych partii żeńskiego układu rozrodczego. Są na nie kierowane głównie te kobiety, które mają niezbyt dobre wyniki standardowych badań cytologicznych, a także cierpią na różne choroby sromu, zmiany polipowate szyjki macicy, stany zapalne pochwy czy plamienia dróg rodnych. Ze względu na całkowity brak powikłań, kolposkopia może zostać przeprowadzona u pań w każdym wieku, a nawet u ciężarnych. Profesjonalne badanie kolposkopowe jest wykonywane w centrum medycznym Imedica, o której można przeczytać na https://imedica.com.pl/.

Nieskomplikowany i bezbolesny zabieg

Kluczowym celem kolposkopii jest wczesne wykrycie różnorodnych zmian nowotworowych, w tym zwłaszcza raka szyjki macicy. Poza tym dzięki temu badaniu istnieje duża szansa na stwierdzenie infekcji pochwy wywołanej wirusem HPV (tzw. brodawczaka ludzkiego) oraz wszelkich zmian o charakterze bakteryjnym, grzybiczym oraz pasożytniczym. Przygotowanie do zabiegu polega na zaprzestaniu współżycia seksualnego na co najmniej tydzień przed wizytą u lekarza, wykonaniu irygacji pochwy (płukania) i poddaniu się podstawowym badaniom ginekologicznym.

Sama kolposkopia trwa kilkanaście minut i polega na wziernikowym zbadaniu układu rodnego, a dokładniej sromu, pochwy, dolnej części kanału macicy, a także powierzchni jej szyjki. Wykorzystuje się w tym celu specjalne urządzenie optyczne o dużym powiększeniu – nawet do pięćdziesięciu razy. Po przeprowadzeniu procedury lekarz przemywa szyjkę macicy kwasem octowym w celu określenia zmian w nabłonku, a następnie – jeśli zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany – pobiera fragment tkanki do badania histopatologicznego. Godna polecenia jest w szczególności kolposkopia w Lublinie, gdyż w tamtejszych placówkach medycznych pracują wybitni specjaliści w tym zakresie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*