Jak wygląda sprawa karna?

Z reguły każda osoba doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co to jest konkretnie sprawa karna, jednak nie wszyscy wiedzą z jakich etapów się ona składa. Pierwszym etapem składającym się na całość sprawy karnej jest postępowanie przygotowawcze. Ten etap następuje wtedy, gdy do akcji wkraczają tzw. organy ścigania, a więc policja lub prokuratura. Przede wszystkim opiera się on na zbieraniu dowodów na winę oskarżonej osoby, zbiera się różne protokoły, odrzuca mało istotne i przydatne informacje. Następuje także przesłuchanie świadków .

Drugim etapem sprawy karnej jest postępowanie sądowe. Wtedy też Sąd zapoznaje się ze wszystkimi zgromadzonymi materiałami, dodatkowo przesłuchuje świadków. Dopiero wtedy Sąd może realnie ocenić to, czy oskarżony jest odpowiedzialny za zarzucany mu czyn, czy też w danej sprawie jest po prostu niewinny i niesłusznie znalazł się na ławie oskarżonych.

Oskarżony w przypadku prowadzenia postępowania sądowego może mieć stały dostęp do akt sprawy, aby sprawdzać samodzielnie co się w nich zmieniło, jak wygląda jego obecna sytuacja, czy pojawiły się jakieś nowe okoliczności w sprawie, itd. Ważne jest to, iż przesłuchiwani wcześniej przez policję świadkowie będą musieli powtórzyć swoje zeznania przed Sądem, jeśli jednak zdecydują się na zmianę zeznań może grozić im surowa kara za fałszowanie zeznań. Zwykle takie sprawy trwają miesiącami, a nawet latami, ponieważ często są one trudne do rozpatrzenia, a związane mogą być one z popełnianiem naprawdę poważnych przestępstw.

Artykuł powstał we współpracy z adwokatem od spraw karnych z Wrocławia.

Problem z egzekucją długu ze spadku? Zobacz również: adwokat spadek Wrocław – Kancelaria Babiak.

Zostaw Komentarz

dwa × pięć =