Forma i zdrowie

Jak zacząć uprawiać jogging? Porady dla początkujących

Jak zacząć uprawiać jogging? Porady dla początkujących
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form ćwiczeń. Jest to zabawny, wymagający i skuteczny sposób, aby uzyskać formę. Biegać można przez cały rok i można to robić samemu lub z przyjaciółmi. Nie musisz być sportowcem, aby cieszyć się bieganiem; to po prostu sposób na uzyskanie kondycji i pozostanie aktywnym.

Korzyści z biegania

Bieganie jest dobre dla Twojego organizmu, ponieważ buduje masę mięśniową, wzmacnia kości i poprawia równowagę. Zwiększa również metabolizm aż o 15 procent, dzięki czemu spalasz więcej kalorii podczas odpoczynku niż osoby, które nie biegają regularnie. Bieganie pomaga również zredukować stres, dzięki czemu łatwiej jest zasnąć w nocy.

Jak zacząć?

Jeśli jesteś początkującym biegaczem lub nie biegałeś od jakiegoś czasu, zacznij powoli i z czasem buduj swoją wytrzymałość. Oto kilka wskazówek, jak zacząć:

  • Wyznaczaj cele, które są konkretne, mierzalne, osiągalne i istotne (SMARTER) – takie jak „biegać trzy dni w tygodniu po 20 minut na raz”, a nie „biegać więcej”. Upewnij się, że każdy cel jest osiągalny, tak że kiedy go osiągniesz, będziesz miał ochotę świętować, zamiast wyznaczać kolejny cel, który jest teraz poza zasięgiem.
  • Zacznij od małych kroków – np. od spaceru z samego rana lub po obiedzie – a następnie stopniowo zwiększaj czas trwania treningu.
  • Biegaj po ładnych miejscach, na przykład po lesie. Dzięki temu zachowasz motywację do sportu, ponieważ łatwiej jest się przekonać do biegania w miejscach, które lubisz. Jeśli chcesz kupić odpowiednie buty, w których można biegać po lesie, to wejdź na stronę: https://www.runshop.pl/buty-do-biegania-po-lesie,c261.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*