Jak powszechnie wiadomo, neurolog jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem chorób związanych z ośrodkowym i obwodowym układem nerwowym. W zależności od potrzeb danego pacjenta, czy to dorosłego, czy również dziecka, przeprowadza różnorodne badania, takie jak rezonans magnetyczny, badanie EEG albo tomografię komputerową mózgu, w celu zdiagnozowania występującego zaburzenia. Czym zatem kierować się podczas poszukiwań odpowiedniego specjalisty dla nas lub dla naszego dziecka?
Najważniejszymi cechami dobrego specjalisty, bez względu na jego dziedzinę i zakres działania, jest oczywiście komunikatywność w relacji z pacjentem. Lekarz powinien nie tylko posiadać odpowiednią wiedzę i zdolności, ale również umiejętności werbalne, by się tą wiedzą z pacjentem podzielić. Ma to znaczenia zwłaszcza w przypadku dzieci, kiedy neurolog powinien zwracać się także do nich i dostosowywać poziom przyswajalnych informacji dla ich wieku i schorzenia.
Co ciekawe, czasem odpowiednim miejscem, w którym można znaleźć neurologa, jest poradnia zdrowia psychicznego, gdzie przyjmuje w ramach konsultacji także pacjentów zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami na tle nerwowym. Mogą nimi być stosunkowo często diagnozowana wśród współczesnej dzieci i młodzieży nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD) lub również lęki i zaburzenia. Wszystkie te schorzenia mogą bowiem wynikać z zaburzonej pracy ośrodka nerwowego lub przeciwnie, mogą na niego bezpośrednio oddziaływać.