Forma i zdrowie

Jakie formy i metody leczenia stosuje psychiatra?

Jakie formy i metody leczenia stosuje psychiatra?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Psychiatra to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Nierzadko zdarza się, że jest on mylony z zawodem psychologa. Należy jednak pamiętać, że psycholog to osoba po 5-letnich studiach na kierunku psychologia, natomiast psychiatra ukończył studia lekarskie wraz ze specjalizacją. Oczywiście, psychiatra może zostać również psychologiem, jak i na odwrót, jednak powinno się pamiętać o tej zasadzie. Na poszczególnej stronie internetowej https://www.centrum-ja.com.pl/psychiatra/ można bowiem znaleźć psychiatrę z odpowiednim doświadczeniem i stażem.

Formy i metody leczenia psychiatrycznego

Lekarz psychiatra, jako że ukończył studia medyczne, widzi pacjenta, jako „całość”, nie skupia się wyłącznie na jego myślach i samopoczuciu. Właśnie z tego powodu, już na pierwszym spotkaniu przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, aby poznać jego codzienne zmagania. Może się zdarzyć, że po wizycie pacjent otrzyma skierowanie na wykonanie innych badań lub zostanie pokierowany do innego lekarza, na przykład endokrynologa.

Najpopularniejszą formą, jaką stosuje się w leczeniu psychiatrycznym, oczywiście jeżeli są ku temu wskazania – jest farmakoterapia. Specjalistycznie dobrane leki są w stanie zapanować nad wieloma aspektami życia, w tym także polepszają nastrój. Lekarz może również zalecić zapisanie się na psychoterapię. Jeżeli sam ukończył taką szkołę – może również poprowadzić tego typu terapię. Leczenie choroby może przebiegać na wielu płaszczyznach – psychiatra często łączy farmakoterapię z sesjami u psychologa/psychoterapeuty. W ostrych przypadkach pacjent może być skierowany na leczenie w szpitalu psychiatrycznym, bądź specjalnym ośrodku, na przykład leczenia uzależnień.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*