Człowiek i styl

Jakie obowiązki ma adwokat?

Jakie obowiązki ma adwokat?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Adwokat to zawód, którego specyfiką jest świadczenie szeroko pojętej pomocy prawnej, w tym przede wszystkim udzielanie stosownych porad w tym zakresie klientom indywidualnym oraz firmom. Każdy przedstawiciel tego zawodu jest zobowiązany do przestrzegania określonych zasad dotyczących etyki adwokackiej, a także strzeżenia godności swojej profesji. Ponadto, adwokat musi pamiętać o tym, że w przypadku jakiegokolwiek uchybienia i błędu popełnionego przez jego kolegę po fachu powinien on zwrócić mu uwagę i napomnieć do poprawy.

Zawód zaufania publicznego

Podstawowym obowiązkiem każdego adwokata, wynikającym z Kodeksu Etyki Adwokackiej, jest ochrona interesów klienta. W tym celu przedstawiciel tego zawodu korzysta z pełnej swobody oraz niezależności. Musi jednak dbać o to, aby pod żadnym pozorem nie przekraczać granic właściwego reprezentowania interesów swojego podopiecznego.

Powinien zatem wykonywać wszelkie obowiązki według swojej woli i posiadanej wiedzy, z zachowaniem należytej uczciwości, żarliwości oraz sumienności. Ta zasada dotyczy wszystkich adwokatów zajmujących się sprawami karnymi, również tych funkcjonujących na płaszczyźnie prawa gospodarczego czy rodzinnego. Na https://www.adwokat-lisicki.pl/sprawy-karne można znaleźć zakres takich spraw.

Doskonałym przykładem jest choćby adwokat prawa rodzinnego w Krakowie. Do jego kluczowych obowiązków można zaliczyć:

– udzielanie porad prawnych
– sporządzanie stosownych opinii
– opracowywanie aktów prawnych
– reprezentowanie klientów przed sądami i różnego rodzaju urzędami
– sporządzanie poświadczeń odpisów różnych dokumentów zgodnych z oryginałem
– bezwzględne zachowanie w tajemnicy tego wszystkiego, czego dowiedział się w trakcie prowadzonej sprawy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*